Genel SağlıkHABERLER

DİŞ HEKİMİ KORKUSU MAZİDE KALACAK!

Dişiniz ağrıyor fakat diş hekimine gitmekten korkuyor, kullanılacak aletlerin sesini duyduğunuz anda bile irkiliyor musunuz? Birçok kişinin diş hekime gitmemesine neden olan diş hekimi korkusu, diş hekimliğindeki yeni uygulamalar ile mazide kalabilir! Protez Uzmanı ve Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, diş hekimi korkusunun yeni yöntemler ile yenilebileceğini söyleyerek, uygulamalar hakkında bilgi veriyor.

Pek çok insan diş hekiminin koltuğuna oturmaktan dahi korkuyor. Aletlerin sesini duyduğu anda koltuktan kalkıp gitmek istiyor. Bu nedenle dişindeki çürüklerin acısını azaltmak için kendince yöntemler buluyor, görüntüsünden rahatsızlık duyduğu dişlerini güzelleştirmekten çekiniyor. Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, ‘sedasyon’ ve ‘lazer tedavi’ yöntemi ile acının hissedilmediğini söyleyerek, diş hekimi korkusunun yok edilebileceğini söylüyor.

Korkunun Pek Çok Nedeni Olabilir

Diş hekimi korkusunun farklı nedenleri olabileceğini söyleyen Kışlaoğlu, ‘Korkunun sebebini öncelikle çevresel faktörler oluşturuyor. Hastaların, yakın çevrelerinden dinledikleri deneyimler, kendileri yaşamadığı halde korkunun oluşmasında etkili oluyor.’ diyor. Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, yanlış deneyimlerin de korkuyu arttırdığını söyleyerek ‘İyi bir diş hekimi seçmenin önemi bu anlamda büyük. İşinde iyi olmayan bir diş hekimi, yanlış bir uygulama ile hastanın daha fazla acı çekmesine sebep olabilir, hastada diş hekimlerine karşı önyargı oluşturmasına neden olabilir. Ayrıca diş hekiminin uygulama esnasında hastayı rahatlatması da gerekir.’ diyerek diş hekiminin korku üzerindeki etkisine dikkat çekiyor.

Sedasyon ve Lazer Tedavi Yöntemi ile Korkunuzu Yenin!

Yeni diş hekimliği uygulamaları olan ‘sedasyon’ ve ‘lazer tedavi’ sayesinde artık diş hekimi korkusunun tarihe karışabileceğini belirten Kışlaoğlu, ‘sedasyon’ yönteminin ayrıntılarını şöyle anlatıyor:

‘Sedasyon yöntemi, genel bir anestezi olmamakla beraber, hastanın bilinci açık bir şekilde, her türlü konuşmaya cevap verebilecek durumdayken korkusuz ve endişesiz bir yöntemdir. Operasyonun hastane ya da ameliyathanede gerçekleştirilmesi gerekmiyor, diş hekiminin muayenesinde gerçekleştirilebiliyor. Hasta, hekimin isteklerine cevap verebilir durumda oluyor. Yöntem sırasında hasta monitörle izleniyor, nabzı ve tansiyonu takip ediliyor. Yöntem ile hasta diş işlemini, ağrıyı v.b. durumları hissetmiyor, korkmuyor. Yöntem hem çocuklarda hem de yetişkinliklerde uygulanabiliyor. Erişkinlerde uygulanan intavenöz (damariçi) yöntemi ile tek seansla birçok tedavi yapılabiliyor. Tedavi sonrası hasta rahatlıkla evine gidebiliyor. Fakat yine de hastanın yanında bir yakını ile gelmesi gerekiyor çünkü güç kaybettirecek hareketlerden, araba kullanmaktan kaçınması ve istirahat etmesi gerekiyor.’

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu ‘Lazer Tedavi’ yöntemini ise şöyle aktarıyor:

Lazer tedavi yöntemi anestezi gerektirmediği için çocuklarda diş tedavisi çok daha kolay uygulanabiliyor. Diş hekimi korkusu olan hastalar en çok lazerle uygulanan tedavi yöntemlerini tercih ediyor. Ağrısız, kanamasız ve anestezi gerektirmeyen diş lazeri, hem sert dokuda hem de yumuşak doku üzerinde rahatlıkla uygulanabiliyor. Lazer yöntemi, diş dolguları, dişlerin temizlenmesi, diş kökünde oluşan iltihapların kurutulması, kanal tedavisi, diş etindeki cerrahi operasyonlar, diş hassasiyetinin giderilmesi, estetik diş tedavileri, diş etinde uygulanan tedavi işlemleri, diş beyazlatma gibi birçok tedavi sürecinde kullanılıyor. Bu yöntemde hastaları korkutan anestezi yöntemi genel anlamda kullanılmıyor. Ancak kapsamlı cerrahi operasyonlarda kullanılıyor. Lazer işlemi dişe ve diğer dokulara temas edilmeden uygulandığı için herhangi bir titreşim ve basınç hissedilmiyor. Doğal olarak beyine ulaşan ağrı iletimini kestiği için hasta tedavide ağrı hissetmiyor. Tedavi sürecinde yüzde 90 hiç kanama olmuyor ve işlem sonucunda lazerle daha steril bir çalışma yapıldığı için apse ya da şişme görülmüyor. Aynı şekilde diş dolgularında ve kaplamalarda uygulandığında diğer yöntemlere göre yapılan dolgu ve kaplamalar daha dayanıklı oluyor ve tedavi bitiminde hasta dişlerinde herhangi bir hassasiyet duymuyor. Diş hekimi korkusu yaşayan birçok hasta lazer tedavi yöntemini tercih edebilir.”

Çağdaş Kışlaoğlu
Diş Hekimi ve Protez Uzmanı