Genel SağlıkHABERLER

YAZIN ENFEKSİYONA DİKKAT EDİN

Türk İnfeksiyon Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Semra Çalangu, yaz aylarında “rota” virüsünden kaynaklanan ishalin, özellikle bebekler için öldürücü olabileceğini bildirdi.

Sıvı takviyesi yapılmalı

Çalangu ,”Türkiye’deki bebek ölümlerinin tamamına yakınının ishalden kaynaklandığını ,“Yazın, özellikle rota virüsünden kaynaklanan ishallerde bebeklerin sıvı kaybının takviye edilmesinin önemine işaret etti”.

Türk İnfeksiyon Vakfı Dispanseri’nde düzenlenen “Yaz Enfeksiyonları ve Sulardan Geçen Hastalıklar” konulu basın toplantısında konuşan Vakfın Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Prof. Dr. Çalangu, sıvı kaybının giderilmesi için de eczanelerde satılan ishal tozlarının bebeklere verilmesi gerektiğini söyledi.

ÖZELLİKLE BUZLARA DİKKAT

Erişkinlerde ise ishalin, iyi yıkanmamış sebze ve meyveler ile kirli suların kullanımından kaynaklandığını anlatan Prof. Dr. Çalangu, açıkta satılan suların tüketilmemesinin büyük önem taşıdığını belirtti. Yazın birçok içecekte kullanılan buzların, genellikle temizliğine dikkat edilmeyen sularla hazırlandığını kaydeden Prof. Dr. Çalangu, iyi pişirilmemiş tavuk eti ve yumurtada üreyebilen “Salmonella” virüsünün neden olduğu ishalin, mide bulantısı, kusma ve karın ağrısıyla seyrettiğini ifade etti.

Prof. Dr. Çalangu, ishal olunması halinde ishal kesicilerin kullanılmaması gerektiğini bildirdi. Yaz aylarında havuzların mantar ve kulak iltihabı hastalıklarına kaynaklık ettiğini de belirten Prof. Dr. Çalangu, “Özellikle açık büfelerde, sineklerin üzerine kondukları bazı yiyeceklerin toksin üretmelerinden dolayı da tatil köylerinde toplu zehirlenmeler olabilir” diye konuştu.

Türk İnfeksiyon Vakfı Yönetim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Nezahat Gürler de yaz aylarında, kaynağı bilinmeyen suların kesinlikle içilmemesi gerektiğini ifade ederek, midye ve mayonezle hazırlanmış yiyeceklerin tüketilmemesini önerdi. Prof. Dr. Gürler, hafif klor kokusu olmayan havuzlar ile bol yosun ve deniz anası bulunan denizlerin temizliğinden şüphe edilmesi gerektiğini kaydetti.

LENSLE HAVUZA GİRMEYİN

Bu arada vakıf uzmanları, havuza girerken lenslerin çıkarılmasını, aksi takdirde ise görme kaybıyla sonuçlanan enfeksiyonlara yakalanma ihtimali olduğunu bildirdiler.