YAŞLILIKTA POZİTİF YAŞAMIN SIRLARI…

Her yaşın bir güzelliği var özellikle de ileri yaşın. Günümüzde yaşlılık birçoğu tarafından atıl, yapacak bir şeyin kalmadığı dönem olarak görülse de bu dönemde yapacak daha çok şey var aslında. Pozitif yaşlanmaya vurgu yapan Prof. Dr. Gülten Kaptan, pozitif düşünceyle yaşlılığın çok daha keyifli hale geleceğini belirtiyor. Kaptan, pozitif yaşam için ipuçları da veriyor.

Yaşlanmanın kaçınılmaz olduğunu ifade eden Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan, ilerleyen yaşın stresini yaşamaktansa her güzel günün keyfini sürmek gerektiğini kaydediyor.

Dürüst olmak veya ayni olmak gibi, hayatta öğrenilen önemli derslerin olduğunu ifade eden Kaptan, pozitif yaşlanabilmeyi başarmak gerektiğini ifade ediyor. Kaptan pozitif yaşlanabilmenin, yaşlanmanın zaruri değil ihtiyari olduğunu gösterdiğini de dile getiriyor.

Pozitif yaşlanmaya ilişkin Prof. Dr. Kaptan şu ipuçlarını sıralıyor…

– Kalıplaşmış yaşlanma duygusundan vazgeçin.

– Bir şeyden hoşlanıyorsanız, hoşlandığınızı yapın. Sağlık sorunlarınız engel ise, bir çözüm bulun ve hala sizin için önemli şeyleri görmeye devam edin.

– Tüm yaş grubunda insanlarla iletişim içinde olun ama olgunluğunuzu ve yaşınızı sevin.

– Yaşınıza uygun dost, arkadaş, hayat arkadaşı sizi en iyi anlayacak olandır, ama diğer yaş gruplarının yaşamınıza kattığı rengi kaçırmayın.

– Güçlü ve etkin hissettiğiniz sürece evinizde kalın ve kendinize kendiniz bakın. Size kahve ikram edecek biri varsa bunun tadını çıkarın.

– Aktif kalın. Yürüyüş, koşu, yüzme, yoga, ve optimum fitness seviyesini korumak için uygun sporları deneyin.

– Meditasyon yapın. Yapmıyorsanız, başlamak için mükemmel bir zaman. Bu sizin zihinsel ve bedensel huzursuzluğunuzu geçirir. Bu yöntemlerle içsel mutluluğunuzu artırın, aktif olmak da buna katkı verir.

– Manevi değerlerinizi artırıcı kitaplar okuyun, filmler seyredin.

– Hobileriniz olsun, hem sizi mutlu eder hem de aynı hobileri olan seveceğiniz kişilerle tanışmanızı sağlar.

– Yaşamınızı size değer veren, sevinç ve mutluluk veren insanlarla paylaşın, bu siz de mutluluk duygusunu artırır.

– Espri yeteneğinizi kaybetmeyin, bu yeteneğiniz yoksa geliştirin, hayata anlamlı ve mutlu bakış açısı getirecektir.

– Bir evcil hayvanınız olsun, stresinizi azaltacak, yaşamı paylaşacak ve size koşulsuz sevgi verecektir.

– Pozitif olun, mutlu olun, hayat sevince güzeldir.