Genel SağlıkHABERLER

PİDEYE ELVEDA, ESMER EKMEĞE MERHABA

Ramazan ayının hem sofralarda hem de sağlıkta yarattığı değişikliklere dikkati çeken Anadolu Sağlık Ataşehir Tıp Merkezi’nden Uzm. Dyt. Ömer Çağatay Demir, bu süreçte alınan kiloları vermenin 6 kolay yolunu paylaşıyor.

1. Ara öğün zayıflamaya yardımcı

“Yapacağımız ilk önemli adım eksilen ara öğünlerimizi yerine koymak ve bol su tüketmeye başlamaktır. Bu vücudumuzun azalan su dengesini yerine koyacak ve düzensizleşen şeker tablomuzda olumlu sonuçlar yaratacaktır” diyen Uzm. Dyt. Demir sözlerine şöyle devam etti “ Ara öğün almak, bölgesel olarak zayıflamamıza yardımcı olur ve bir sonraki öğünde fazla tüketim yapmamamız açısından vücudu dengeler.”

Ara öğün seçenekleri olarak, meyve, light süt ya da diyet olarak yapılmış kurabiyelerin tercih edilebileceğini söyleyen Uzm. Dyt. Demir , “Miktarında bıraktığımız ceviz ve badem de az tüketildiği takdirde iyi bir ara öğün olarak reçetemizde yerini alabilir”dedi.

2. Pideye elveda, esmer ekmeğe merhaba deyin

Ramazanda tüketilen pide, hamur işleri yerini esmer ekmeklere ya da kepekli tüketilen makarna ve pilavlara bırakmalıdır diyen Uzm. Dyt. Demir ,hamur işleri ve tatlıların yerini meyveler ve sütlü tatlılar alabilir diye ekledi. Özellikle bayram ziyaretlerinde reddedilemeyen tatlı ikramları ile fazla kaçan öğünlerden sonra Uzm. Dyt. Demir, yine 2-3 meyveden oluşacak meyve salatalarından yardım alınması gerektiğini de belirtti.

3. Sofrada bunlara yer açın

Sofralarımızda ağır kremalı çorbalar yerine hafif hazırlanmış şehriye, tavuk suyuna çorba ve sebze çorbası tarzındaki çorbaları bulundurmak, ızgara ya da fırında hazırlanmış et öğünlerine ve balık tüketimine dönmek ve meyve suyu, kola, gazlı içecekleri hayatımızdan çıkarmak bu dönemde kilo kaybetmek için idealdir.

4. Harekete geçin

İftarın ardından üzerimize çöken uyku hali nedeniyle hareketimizin de sınırlandığı bu aydan sonra hafif tempolu yarım saatlik yürüyüşlerin hem yağ yakımına hem de kendimizi daha zinde ve sağlıklı hissetmemize yardımcı olacağını söyleyen Uzm. Dyt. Demir, “Bu yürüyüşlerin ardından tüketeceğimiz öğünlere dikkat etmeli ve bol su ile desteklemeliyiz “ dedi.

5. Ramazan sonrası “Mutlu Diyet” yapın

Ramazan sonrası yapılacak mutlu diyette yasak olmadığını ancak düzenli ve ara öğünlü listelere geçiş yapılmasının da sağlık açısından faydalı olacağını söyleyen Uzm. Dyt. Demir , sindirimle igili sorunlar yaşadığınızı ya da kiloların gitmediğini düşündüğünüz zamanlarda detoks çayları yardımcınız olabilir” dedi ve kolaylıkla hazırlanacak şu detoks çay tarifini paylaştı.

6. Detoks çayı ile etkileri hafifletin

Bir orta boy elma , 1 kabuk tarçın, bir tutam ıhlamur ve bir tutam kuru papatya ile hazırlayacağımız bir çay hem yağ yakımında hem de sindirim problemlerinde bize yardımcı olacak, gevşememizi ve günlük stresimizden de arınmamızı sağlayacaktır. Ihlamur, ağrı gidericidir ve toksit etkenleri uzaklaştırır. Tarçın; kan şekerini dengeler, gaz ve şişkinliği giderir, iyi huylu kolesterolü yükseltir, antibiyotik etkisi vardır.