Genel SağlıkHABERLER

AŞILAMA NEDİR? AŞILAMA NASIL UYGULANIR?

Aşılama tedavisi ve uygulaması hakkında Prof. Dr. Yücel Karaman bilgi veriyor.

Aşılama işleminin uygulanmasına kesin olarak karar verilmeden önce erkeğin ve kadının kısırlık testlerinin detaylı biçimde yapılmış olması gerekmektedir. Kadının yumurtalarının uyarılması işlemi gerçekleşecek ise duruma uygun ilaçlar hekim tarafından uygulanmalı ve hassas ekipmanlar ile çatlatma iğnesi yapılarak spermin girişi kolaylaştırılmalıdır.

Bu işlemlerin yapılmadığı aşılama işlemlerinin başarısız olma ihtimalleri bulunduğundan detaylara daima önem gösterilmelidir. Çatlatma iğnesinin uygulanmasından bir ilâ bir buçuk gün içerisinde aşılama işlemi gerçekleştirilerek en yüksek başarı yüzdesi sağlanabilmektedir. Eğer ultrasonografi incelemelerinde herhangi bir anomali saptanır ise aşılamaya başlanmayabilmekte veya ara verilebilmektedir. Konunun ciddiyetinin farkında olunarak her adım dikkatli biçimde gerçekleştirilmeli ve hata yapmaktan kaçınılmalıdır.

Aşağıdaki yazıda aşılama yönteminin uygulama şekilleri hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım

http://www.brukseltupbebek.com/asilama-yontemi-ve-uygulama-sekli

Aşılama İşleminden Önce Neler Yapılmış Olmalıdır?

Operasyonun gerçekleşmesinden birkaç gün öncesine kadar erkeğin doğal veya yapay yollar ile boşalmamış olması gerekmektedir. Bu durum sağlanmadığında sperm sayısında azalma görülebilmekte ve aşılama başarısız olabilmektedir. Klinikte mastürbasyon yöntemi ile menisi alınan kişi, bu yöntem sırasında herhangi bir kayganlaştırıcı ve sabun benzeri madde kullanmamalıdır. Bu tarz yardımcı maddeler spermin kalitesini ve doğallığını bozabileceğinden ciddi sorunlara sebebiyet verebilmektedir.

Bazı durumlarda kişilerin menilerini evde hazırlayıp getirme konusunda istekleri olsa da belirli bir süre dış ortamda kalan spermin yaşama şansı bulunmayacağından bu tarz istekler olumsuz yanıt almaktadır. Kişi mastürbasyonunu kesin suretle klinikte gerçekleştirmelidir.Aşılama İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Aşılama işlemin süreci oldukça basittir. Jinekolojik muayene pozisyonu alan kadına spekulum takılır. Serum fizyolojik yardımı ile gerekli temizlik yapıldıktan sonra rahim ağzından içeri doğru itilen karater, enjektör içine çekilmiş spermin rahme aktarılmasını sağlar. Enjektör içine alınmış durumda olan meni dikkatlice rahime aktarılır ve işlem kısa sürede tamamlanır.