VİTAMİNİN AZI KARAR, ÇOĞU ZARAR

Vitaminler vücudumuzda birçok işlevin gerçekleştirilmesinde rol oynayan organik maddelerdir. Bunlar vücudun kendisi tarafından üretilmediği için gıda maddelerinden alınmaktadır.Bazı dönemlerde ise vitamin hapları ile vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler alınabilmektedir. Doğan Sağlık Grubu Danışman Hakimi Dr. Serkan Çelik; ” Vitamin hapları ihtiyaca göre kullanılırsa başta kanser olmak üzere pek çok hastalığı önlemekte, ancak fazla veya bilinçsiz kullanımı tam tersi etki yaparak bu riskleri artırmaktadır. ” dedi

Vücudun ek vitamin almaya ihtiyaç duyduğu dönemler vardır. Büyüme ve gelişme dönemlerinde, hamileliklerde, kronik alkol kullanımı durumlarında, çeşitli hastalıklarda ek vitamin almak gerekebilir. Bu gibi dönemlerde hastalara vitamin hapları önerilebilmektedir. Özellikle hamilelikte fizyolojik olarak bazı vitamin ve minerallere ihtiyaç duyulur. Bunlar en başta demir ve folik asittir. Hamilelik sırasında kansızlık meydana gelip demir ihtiyacı arttığından dolayı vitamin hapları nöral tüp defekti dediğimiz gelişimsel bir hastalığı da folik asit ihtiyacını tamamlayarak önleyebilmektedir. Bu nedenlerle hamilelik döneminde ek vitamin kullanmak gerekmektedir.

Vitaminleri öncelikle doğal yollardan almak gerekmektedir Vitamin haplarını kullanmayı alışkanlık haline getirmek yanlış olacaktır. Vitamin haplarını doktor tavsiyesine göre ve doktorun belirlediği doz ve sürede güvenli bir şekilde kullanılabilir.D vitamini hariç, vitaminler insan metabolizması tarafından yapılamadıkları için bozukluklarını önlemek için vitamin hapı alınması önemlidir. Fakat yeterli ve dengeli besleniyor ve herhangi bir sağlık probleminiz yok ise vitamin hapı kullanmanıza da gerek yok demektir Dengeli bir beslenmenin vitamin ihtiyacını karşılamada en önemli faktör olduğu unutulmamalıdır.