NARGİLE MERAK TİRYAKİ YAPIYOR

Sağlık otoriteleri özellikle gençlerin yoğun olduğunu yerlerde artan nargile salonlarının sigara bağımlılığının ilk ayağını oluşturduğunu söyledi.

Uludağ Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Esra Kunt Uzaslan, özellikle gençlerin yoğun olduğunu yerlerde artan nargile salonlarının sigara bağımlılığının ilk ayağını oluşturduğunu söyledi.

Muradiye’deki Kanser Erken Tanı Merkezi’nde (KETAM) Kanser Savaş Haftası dolayısıyla düzenlenen “Akciğer Kanseri ve Sigara” konulu seminerde konuşan Uludağ Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Uzaslan, nargile salonlarının sigara bağımlılığının ilk ayağı olduğunu kaydetti. Nargile salonlarının özellikle üniversite gençliğinin yoğun olduğu yerleşim yerlerinde hızlı bir şekilde yayıldığına dikkat çeken Uzaslan, merak ya da arkadaş vesilesi ile buralara gelen gençlerin sigaraya başladıklarını belirtti.

Nargile salonlarının da denetlenmesini isteyen Uzaslan, “Nargile salonları günümüzde mantar gibi türemeye başladı. Kafeler bile bir köşeye nargile koyarak rant peşinde koşuyor.

Nargile, kültürel bir obje olması, muz, kivi, kakao gibi çeşitle aromalar ile tüketilmesi sebebiyle gençleri cezb ediyor. Nargile salonlarına arkadaş tuzağı ya da merak sebebiyle giden kişiler, burada aldıkları nikontin ile sigaraya mahkum oluyor. Nargile ile nikotin bağımlısı olan gençler nargileye her zaman ulaşamadıkları için sigaraya başlıyorlar. Böylece nargile merakı sigara tiryakisi yapıyor” dedi.

Uzaslan, alileleri ve yetkilileri nargile salonları konusunda hassasiteye çağırdı.