VEREM HALA BÜYÜK BİR TEHDİT

Dünya Sağlık Örgütü Afrika’da veremin tehlikeli boyutlara ulaştığını ve kıtadaki ölümlerin üçte birinin veremden kaynaklandığını bildirdi

Dünya Verem Günü dolayısıyla bir rapor yayımlayan örgüt, 1990’dan bu yana dünya genelinde verem vakalarının yüzde 20 azaldığını, Afrika’da ise üç kat arttığını bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünya sağlık gününde yayınlanan yıllık raporda, 2003 yılında dünyada 8,8 milyon yeni verem vakası görüldüğü belirtildi. “Dünyada hergün 5 binden fazla insanın veremden öldüğü” kaydedilen raporda, bunun hergün onbeş büyük yolcu uçağının yere çakılmasıyla eşdeğer olduğu belirtildi.

Raporda, 1990 ile 2003 yılları arasındaki veriler ışığında durumun değerlendirildiği kaydedildi ve 1990’dan bu yana dünyada verem vakalarının yüzde 20’den fazla azaldığı vurgulandı. Afrika için iyimser konuşmanın mümkün olmadığı da belirtilen raporda, siyah kıtada veremle AIDS’in “kol kola girdiği”, bu nedenleAfrika ülkelerinde veremli sayısının yılda yüzde 3-4 artmaya devam ettiği kaydedildi.

WHO uzmanlarına göre, 2003’te dünyada yarım milyonu Afrika’da olmak üzere 1,7 milyon kişi veremden hayatını kaybetti.

AIDS VE VEREM ‘ÖLÜMCÜL İKİLİ’

Raporda, AIDS ve veremin “ölümcül ikili” oluşturduğuna işaret eden uzmanlar, AIDS virüsünün bağışıklık sistemini zaafa uğratarak veremin ortaya çıkmasını kolaylaştırdığını ve böylece veremin, virüs taşıyıcıları arasında önemli bir ölüm sebebi haline geldiğini vurguladılar.

Raporda, gelecek 20 yıl içinde vereme karşı bir şey yapılmaması halinde, 200 milyon kişinin vereme yakalanacağı, bunların 35 milyonunun öleceği uyarısında bulunuldu.