UZMANLAR OBEZİTENİN KONTROLDEN ÇIKTIĞI KONUSUNDA UYARIYOR.

Birinci obezite konferansında uzmanlar, kontrol altına alınmazsa, gelecekte sağlık sistemlerinin obezitenin neden olduğu hastalıklarla mücadele karşısında iflas edeceği uyarısında bulundu.

Uzmanlar obezitenin kontrolden çıktığı uyarısında bulunuyor “Dünyada 300 milyondan fazla kişi fazla kilolu ve gerekli önlemler alınmazsa gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sağlık sistemleri obeziteyle bağlantılı hastalıkları tedavi edemez hale gelecek.”

Çağımızın hastalığı obezite hakkında düzenlenen ilk uluslararası konferanstan çıkan sonuç bu. Konferansa katılan uzmanlar “obezite salgınının” kontrolden çıktığına dikkat çekti. Zaten rakamlar da bu uyarıları destekler nitelikte. ABD ve Güney Afrika’da her üç erkekten ve her iki kadından biri obez. Ortadoğuda yaşayanların yüzde 25’i ya fazla kilolu ya da obez… Japonya’da ise 1982’den bu yana obezite yüzde 100 arttı.

Açlık çeken Afrika’da bile obezite yayılıyor Üstelik, obezitenin, Afrika kıtası gibi yetersiz ve kötü beslenmenin yol açtığı sorunlarla boğuşan bir kıtada bile çok yaygın olması da dikkat çekici.

Son yıllarda zayıf olmak HIV taşıyıcısı, yani AIDS’li olmakla bağdaştırıldığından, Afrika’da şişmanlık artık hem zenginliğin hem de sağlığın belirtisi olarak algılanıyor, bu da obeziteyi teşvik ediyor. Obez çocukların sayısındaki artış endişeye neden oluyor Uzmanların dikkat çektiği bir başka nokta ise obez çocukların sayısındaki artış. Doktorlar bu çocukların kilo vermemesi durumunda daha kırklı yaşlarında kalp krizi, diyabet, kolesterol gibi hastalıklarla boğuşmak zorunda kalacaklarını belirtiyor. Kentlerin egzersiz yapmaya uygun inşa edilmesi ve fast food tüketiminin kısıtlanması obezite salgını ile mücadelede önemli adımlar olarak görülüyor…