UTANGAÇLIĞA SON!

Ç.Ü. Halk Sağlığı ABD’nca, kadınların sosyodemografik özelliklerinin saptanması, jinekolojik muayene ve laboratuvar incelemeleri ile genital enfeksiyon yaygınlığının tespiti amacıyla araştırma yapıldı.

Tedaviden kaçıyorlar

Kadınların büyük bir bölümünün, genital organlardaki rahatsızlıklarında, utanma duygusu nedeniyle dayanılmaz acılar yaşamadıkları sürece, muayene ve tedavi yoluna gitmedikleri belirlendi.

Doğanket Sağlık Ocağı bölgesinde, 15 yaş ve üstü, evli 282 kadını kapsayan tarama yöntemiyle yapılan çalışmada, deneklerin yüzde 46,1’inin genital akıntı örneği normal, yüzde 53,9’unun ise patolojik bulundu. Doğum ve düşükten sonra ilk 15 günde cinsel ilişkiye giren kadınlardaki genital enfeksiyonlar ise daha yüksek oranda görüldü. Kısırlık oranının da genital enfeksiyon öyküsü bulunan kadınlarda daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

İDRAR YOLLARINDAN ŞÜPHELENİLİYOR

Ç.Ü. Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ferdi Tanır, sadece kırsal kesimde değil, şehirli ve eğitimli kadınların bile genital organ rahatsızlıklarında, utanma duygusu ile doktora başvurmadıklarını söyledi.

Kadınların ağrı ve sancı durumlarında genelde idrar yollarından şüphelenirken, genital rahatsızlığı akıllarına getirmediklerini belirten Tanır, “Çoğunlukla (idrar yollarımda yanma var), (üşütmüşüm, sancım var) şeklinde şikayetlerini anlatarak ilaç yazılmasını istiyorlar, ancak tedaviye yanaşmıyorlar” dedi.

Tanır, kadın meslektaşlarının görev almasının işlerini kolaylaştırdığını anlatarak, “Bu araştırma da gösterdi ki; kadınlar, dayanılmaz acılar yaşamadıkları sürece tedaviden kaçınıyorlar” dedi.