Genel SağlıkHABERLER

TV’YE KANMA KİLO ALMA

Sadece TV’de reklamı yapılan besinleri yemek 20 kg aldırıyor

ABD’de yapılan bir araştırma, sadece reklamlarda izlediği besinleri yiyen bir kişinin, gereken günlük yağ oranının 20 kat fazlasını aldığını ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre, sadece reklamlarda izlediği besinleri yiyen bir kişi, alınması gereken günlük şeker oranının 25 kat, yağ oranının 20 kat üzerine çıkıyor. Aynı araştırma, reklamlarda yer alan ürünlerin tavsiye edilen günlük sebze ihtiyacının ancak yüzde 40’ını, meyvenin ise yüzde 27’sini ”karşıladığını gösterdi.

Araştırmayı yapan Armstrong Atlantic Üniversitesi’nden Michael Mink ve ekibi, ABD’deki başlıca televizyon kanallarını, en çok televizyon izlenen saatleri ve çocukları hedef alan reklamları değerlendirmek için cumartesi sabahını da kapsayacak biçimde 96 saat boyunca kaydetti. Amerikan Diyet Derneği’nin dergisinde yayımlanan araştırmada, bilim adamları, reklamlarda süt ürünleri, meyve ve sebze değil, kronik hastalıklara neden olabilen besinlere çok daha fazla yer verildiğini vurguladı. Bu reklamları ”takip etmenin” insanda, demir, A, E ve D vitaminleri, fosfor ve magnezyum eksikliğine neden olacağını belirten bilim adamları, “Şişir beni” adlı belgesel filminde bir ay sadece hamburger yiyen, 12 kilo alan ve kolesterolü artan Morgan Spurlock’un durumunu hatırlattı.