TÜRKLER KORUNMUYOR!

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’nin (CETAD) 20 ilde, bin 537 kişiyle yaptığı kamuoyu araştırmasına göre, Türk toplumunun 4’te biri hiçbir korunma yöntemini kullanmıyor.

Prezervatifle korunma oranı yüzde 28, ”dışarı boşalma” yöntemi yüzde 16, doğum kontrol hapıyla korunma oranı ise yüzde 10.

CETAD’ın, yüzde 90 oranında AB tarafından finanse edilen, Sağlık Bakanlığı Türkiye Üreme Sağlığı programı kapsamında desteklenen ”Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla Savunuculuk” projesi, bugün İstanbul’da düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıda, bu alanda Türkiye’de yaşanan sorunlar ve çözüm yolları konusunda haberdarlık ve duyarlılığın artırılmasını amaçlayan proje kapsamında tamamlanan ”Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Araştırması” sonuçları da açıklandı.

Proje Direktörü Doç. Dr. Cem İncesu, bu konuda şunları söyledi.

“Araştırmaya 16 yaş ve üzeri kişileri katıldı. Buna göre Türk halkı cinselliği hala ”kulaktan dolma bilgilerle” öğreniyor. Özellikle ergenlik yaşlarında cinsel konularda bilgi edinme kaynağı olarak çevre ve arkadaşlarını gösterenlerin oranı yüzde 51, yetişkinlerde ise yüzde 34 dür.

Doğum kontrol yöntemleri biliniyor.Ama uygulamaya bakıldığında prezervatifle korunma oranı yüzde 28, ”dışarı boşalma” yönteminin yüzde 16, doğum kontrol hapıyla korunma oranı yüzde 10’da kalıyor. Yine bu araştırmaya göre Türk toplumunun 4’te biri hiçbir korunma yöntemi kullanmıyor.”

CİNSELLİKLE İLGİLİ DEĞER YARGILARI

Cinsellikle ilgili değer yargılarına ilişkin sorulara verilen cevaplara da dikkati çeken İncesu, ”bekaret kadının namusunun simgesidir” ifadesine, araştırmaya katılanların yüzde 75’inin ”katılıyorum” yanıtını verdiğini söyledi.

İncesu, ”erkekler bekareti bozulmamış kızlarla evlenmelidirler” ifadesine, araştırmaya katılanların yüzde 64’ünün, ”kadının bekareti ancak evlilikle bozulmalıdır” ifadesine ise yüzde 78’inin ”katılıyorum” yanıtını verdiğini bildirdi.

PROJE 12 AY SÜRECEK

”Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla Savunuculuk” projesinin 12 ay devam etmesi planlanıyor. Eğitim ve Sağlık Muhabirleri Derneği’nin de destek verdiği projeyle, İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Bursa’da cinsel sağlık ve üreme sağlığı alanında 8 ayrı dosya ile kamuoyunun medya aracılığıyla bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Düzenli aralıklarla medya mensuplarıyla paylaşılacak söz konusu dosyalar ”Cinsel Yaşam ve Sorunları”, ”Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Erkekte Sağlıklı Yaşlanma”, ”Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Kadında Sağlıklı Yaşlanma”, ”Güvenli Cinsellik”, ”Kadın Cinselliği”, ”Erkek Cinselliği”, ”Gençlik ve Cinsellik”, ”Seks Ticareti” başlıklarından oluşacak.

Toplam 290 bin Avro bütçe ayrılan projenin bilimsel altyapısını oluşturan Çalışma Grubunda, Doç. Dr. İncesu’nun yanı sıra İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Sağlığı ve Eğitim Araştırma Birimi Başkanı Prof. Dr. Ayşen Bulut, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Eker, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferruh Şimşek, Türkiye Psikiyatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Şahika Yüksel, Uzman Doktor Haluk Pektaş, Türkiye Aile Sağlığı Planlaması Vakfından sosyolog Nurcan Müftüoğlu ve Proje Koordinatörü Azime Acar yer alıyor.

Kaynak: http://www.sagliginsesi.com