Genel SağlıkHABERLER

ULUSLARARASI ASPİRİN ÖDÜLLERİ SEÇİCİ JÜRİSİ İSTANBUL’DA BULUŞUYOR

Bu yıl 12. kez verilecek olan Uluslararası Aspirin Ödülü’nün sahibini belirleyecek jüri, Aspirin ile yapılan çalışmaları değerlendirmek amacı ile ilk toplantılarını 14 Eylül 2006 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirdiler. Bilim adamlarının Aspirin üzerine yaptıkları bilimsel araştırmaların değerlendirildiği yarışmanın en önemli özelliği, her yıl olduğu gibi önümüzdeki yıl da asrın ilacı Aspirin’in mucizelerine yenilerini ekleyecek olması…

Geleneksel hale gelen ve her yıl yüzyılın mucize ilacı Aspirin ile ilgili yeni ve çarpıcı bilgilerin paylaşıldığı Uluslararası Aspirin Sempozyum ve Ödül Töreni, Haziran 2007 tarihinde İsveç’in Stockholm kentinde gerçekleştirilecek. 1995’ten beri her yıl düzenlenen ve Aspirin ile ilgili araştırmaların açıklandığı Uluslararası Aspirin Ödülü, aspirinin etki mekanizmalarını ve olası yeni klinik kullanım alanlarını ortaya çıkarmak için ve bilim adamlarını araştırma yapmaya teşvik ediyor.

Aspirin’in, dünyada en çok güvenilen ilaçlardan biri olduğunu ve kullanımının üzerinden 100 yıldan fazla zaman geçmesine karşın halen yeni özelliklerinin keşfedildiğini anlatan jüri üyeleri “Aspirin etkinliği ve yararları ile artık insanlığa mal olmuş bir ilaç. 100 yılı aşkındır kullanıyoruz ve öyle görünüyor ki daha nice yüzyıllar da kullanacağız. Aspirin’in yeni özelliklerini keşfetmek için dünyanın birçok ülkesinde bilim adamları bu ilaç üzerine çalışıyorlar. Dileğimiz Türk bilim adamlarının da bu tür çalışmalar artırması” dediler.

Geçtiğimiz yıl, Eylül ayında Portekiz’in Lizbon kendinde gerçekleşen ödül töreninde, Londra Üniversitesi’nden genç bilim adamı Dr. Derek W. Gilroy Aspirin’in iltihap giderici etki mekanizmasını açıklayan çalışmasıyla, Uluslararası Aspirin Ödülü’ne layık görülmüştü.

Bu yıl Uluslararası Aspirin Ödülü’ne layık görülecek araştırmanın Aspirin’in hangi yeni özelliğini ve kullanım alanlarını ortaya çıkaracağı merakla bekleniyor.

Her derdin devası Aspirin’in etki alanları….

Aspirin soğuk algınlığı ve gribi tedavi ediyor, baş ve eklem ağrılarını kesiyor, ateş düşürüyor, iltihaplanmayı gideriyor, kan dolaşımını düzenliyor, kalp krizlerini engelliyor, damar tıkanıklıklarını önlüyor, tansiyonu düşürüyor, felçten koruyor, hafızayı koruyor, kanser timörlerini önlüyor/ tedaviyi destekliyor, akne ve güneş hasarlarını tedavi ediyor, Alzheimer’i önlemede ve kadınlardaki kısırlık tedavisinde etkili olduğu belirtiliyor.

Türkiye’de en sık kullanılan ağrı kesici Aspirin

Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre Türklerin en sık kullandığı ağrı kesici Aspirin. Uluslararası Aspirin Ödülleri Jüri üyeleri, Aspirin’i yaygın kullanan Türkiye’den de Aspirin ile ilgili daha fazla bilimsel çalışma yapılabileceğini belirtti. Aspirin ile ilgili dünyada tüm yayınlanan çalışmaları değerlendiren jüri üyeleri, Türkiye’den de Aspirin ile ilgili daha fazla çalışma yapılması ile önümüzdeki yıllarda Uluslararası Aspirin Ödülünün bir Türkiyeden bir bilim adamına verilebileceğini belirttiler.