‘TÜRKİYE’DE İLAÇ TÜKETİM PROFİLİ ÇOK BOZUK’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, “2003 yılını 5.5 katrilyon lira ödenekle kapattık, 2.5 katrilyon lira da ilaca verdik” dedi.

Türkiye’de ilaç tüketim profilinin çok bozuk olduğunu belirten Bakan Başesgioğlu, birinci sırayı da antibiyotiklerin aldığını söyledi.

Başesgioğlu, Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’ndeki SSK Hastanesi Ek Binası’nın açılış törenine katıldı. Burada konuşan Başesgioğlu, SSK hastanelerinde 3 bine yakın sözleşmeli çalışanı daimi kadroya aldıklarını, 5 bin civarında da yeni sağlık personeli alacaklarını söyledi.

Sosyal güvenlik sisteminin iki ana görevinden birisinin vatandaşlara eşit sağlık hizmeti sunmak, ikincisinin de sürdürülebilir emeklilik sistemini garantiye almak olduğunu anlatan Başesgioğlu, şöyle konuştu: “Bütün dünyadaki sosyal güvenlik sistemlerinde olduğu gibi bizim sosyal güvenlik sistemimizin de karşı karşıya olduğu iki sorun budur. Göreve geldiğimiz günden itibaren özellikle SSK hastanelerindeki yoğunluğu gidermek ve vatandaşların daha sağlıklı hizmet almalarını sağlamak amacıyla kurumumuz, tarihinin en cesur adımlarını atmıştır. Türkiye’de yaşayan vatandaşların statüsü ne olursa olsun sağlık hizmetlerinden eşit şekilde yararlanmaları esastır. 2003 yılını 5.5 katrilyon lira ödenekle kapattık, 2.5 katrilyon lira da ilaca verdik. Türkiye’de ilaç tüketim profili çok bozuktur. Birinci sırayı da antibiyotik almakta, ikinci sırada da daha ağır ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Antibiyotik, mermide son kurşundur. Bu çarpık bir tablodur ve büyük israf vardır. Tasarruflu olmalıyız, çünkü tıptaki gelişmeler her geçen gün maliyeti artırmaktadır.”