Genel SağlıkHABERLER

TÜRKİYE’DE 140 KİŞİDEN BİRİ ÇÖLYAK HASTASI

Türkiye’de her 140 kişiden birinde, buğday, arpa ve çavdardaki “gluten”e karşı duyarlılık sonucu ortaya çıkan “Çölyak” hastalığı bulunduğu belirlendi.

Çölyak hastalığı için tek tedavinin, glutensiz diyet uygulamak olduğunu belirten Prof. Dr. Ali Özden, bu hastaların duyarlı oldukları arpa, buğday ve çavdardan uzak kaldıkları zaman genellikle bir sorun yaşamadıklarını kaydetti.

Ankara Üniversitesi (A.Ü) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniği’nde, Prof. Dr. Özden Uzunalimoğlu, Prof. Dr. Ali Özden ve Konya Meram Tıp Fakültesi’nden Hayri Karaaslan tarafından yapılan araştırmada, Türkiye’de 140 kişiden birinde, “gluten entropatisi” (çölyak hastalığı) olduğu ortaya çıktı. Araştırmayı gerçekleştiren öğretim üyelerinden Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Özden, hastalık hakkında bilgi verdi.

Çölyak hastalığının, buğday, arpa ve çavdarda bulunan glutene karşı duyarlılık sonucu ortaya çıkan bir sindirim sistemi hastalığı olduğunu belirten Prof. Dr. Özden, bu hastaların duyarlı oldukları arpa, buğday ve çavdardan uzak kaldıkları zaman genellikle bir sorun yaşamadıklarını kaydetti.

ÖZELLİKLE ÇOCUKLUK ÇAĞINDA GÖRÜLÜYOR

Hastalığın genetik olduğunu ve kimi kişilerde çocukluk, kimilerinde ise 35 yaş grubunda ortaya çıktığını söyleyen Prof. Dr. Özden, özellikle çocukluk çağında görüldüğü zaman, gelişme geriliği, kansızlık, ishal, halsizlik, okulda derslere uyum gösterememe, sinirlilik gibi bulguların ortaya çıktığını bildirdi.

Orta yaşta ortaya çıkması halinde genellikle halsizlik, demir eksikliği anemisi, iştahsızlık, depresyon, sinirlilik, uyumsuzluk gibi tablolarla kendini gösteren hastalığın, yetişkinlerde hafif bir klinik tabloyla da seyredebileceğini vurguladı. Bu durumda hastanın, “mide ağrısı, şişkinlik, dolgunluk, gaz” gibi şikayetlerle hekim hekim gezdiklerini söyleyen Prof. Dr. Özden, hastalığın, serum, kan tetkikiyle kolayca teşhis edilebildiğini kaydetti.

TEK TEDAVİNİN, GLUTENSİZ DİYET

Çölyak hastalığı için tek tedavinin, glutensiz diyet uygulamak olduğunu belirten Özden, yurtdışında bu hastalar için restoranlarda hastalıklarıyla ilgili menüler, glutensiz yiyecekler, ekmekler ve ilaçlar bulunduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Özden, Türkiye’de de yeni yeni bu konuda çalışmalar yapıldığını, glutensiz ekmek ve hatta bisküvi üretildiğini bildirdi.