Genel SağlıkHABERLER

TÜRKIYE SPASTIK ÇOCUKLAR VAKFI, SANATLARLA TEDAVIYE ÖNCÜLÜK EDIYOR

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV), kurucusu ve Onursal Başkanı Prof. Dr. Hıfzı Özcan onuruna sanat ve yaratıcılıĞın iyileştirici gücünü bir arada sunan

“Sanatlarla Terapi” semineri ve uygulamalı atölye çalışması düzenliyor.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, 22 Kasım 2010 Pazartesi günü Sabancı Center’da düzenlenecek, iş dünyası, sanatçı, tasarımcı, eĞitmenler ve tıp otoritelerinden oluşan ve Sayın Türkan Sabancı ve Dilek Sabancı’nın da katılacaĞı seminer ve atölye çalışmasıyla, Sanatlarla Terapi’yi tanıtacak.

Sanatlarla Terapi, herhangi bir yaş sınırlaması olmaksızın gelişimsel engellerden, ruh hali rahatsızlıklarına, psikotik bozukluklardan travmalara kadar geniş bir alanda

uygulanabiliyor ve drama, sanat, dans, müzik gibi çeşitli sanat dallarının kullanımı yoluyla insanların psikolojik, kişisel-duygusal gelişim ve iyileşmelerine hizmet ediyor.

ıki bölümden oluşan seminerin ilk bölümünde, organizasyonun Türkiye koordinatörlüĞünü yürüten Yaratıcı Sanatlar ve Drama Terapisti Nilgün Türkcan’ın moderatörlüĞünde Kanadalı drama terapisti Prof. Yehudit Silverman ve ABD’li terapist Christine Caldwell bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.

Uygulamalı sanat terapisinin gerçekleştirileceĞi ikinci kısımda ise sanat ile yaratıcılıĞın cesaretlendirici, dönüştürücü ve iyileştirici gücü katılımcılar tarafından deneyimlenebilecek.

Uygulamalı sanat teknikleri ile kişinin “estetik mesafe” kazanması saĞlanarak, savunma ve direnç mekanizmaları tehdit edilmeksizin duygularının serbestçe ifade edilebilmesinin yanı sıra, bireylerin hem kendi hem de problemleri hakkında farkındalıklarının arttırılması ve yaşamlarına farklı perspektiflerden bakarak yaşam gücü ve cesaretin kazandırılması amaçlanıyor.

NEDEN SANATLARLA TERAPI?

Sanatlarla Terapi’de kişi, duygularını ve düşüncelerini sanatsal materyale yansıttıktan sonra, bu eseri yaratma süreci hakkında konuşarak farkındalıĞını arttırıyor. YarattıĞı sanatsal materyal ile yeni bir diyalog kuruyor. Buna baĞlı olarak yeni bir bakış açısı geliştirerek, kendisini ve çevresindekileri farklı bir gözle algılamayı öĞreniyor. Kişi bu sayede, yaşam gücü ve cesareti kazanarak yaşamın aktif katılımcısı olduĞunu fark ediyor. Sanat, tüm bu yönleriyle insanlar için yaşam kalitesini iyileştirici ve zenginleştirici bir kapasiteye sahiptir.