Genel SağlıkHABERLER

KURBAN BAYRAMI’NDA SAĞLIKLI BESLENME

Bayramlar insanları birbirine baĞlayan, tatlı telaşların olduĞu keyifli zamanlardır. Bu günleri, keyifli hale getiren en önemli unsurlardan biri de pişen lezzetli yemekler… Bu lezzetlerin sıkıntıya dönüşmemesi için yediklerimize dikkat etmeliyiz. Böylelikle kalp çarpıntısı, tansiyon, kabızlık, reflü gibi saĞlık sorunlarının oluşumunu da engellemiş oluruz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Figen Fişekçi Üvez, Kurban Bayramı’nı daha rahat geçirmenizi saĞlayacak öneriler sunuyor.

Bayram hazırlıkları sırasında genellikle öĞünlerimizi kaçırır, uzun bir açlıktan sonra yemek yemek durumunda kalırız. Bu durum metabolizmanın ve kan şekerinin düzensizleşmesine neden olur. Hafif de olsa mutlaka bir kahvaltı ve ara öĞünlerde kabukla yenilebilecek lifli meyveler tercih etmeli ve su tüketimine dikkat etmeliyiz.

Kurban Bayramı’nın en favori yemekler, et, pilav ve tatlılardır. Kırmızı et iyi kalitede protein içerir. Bunun yanı sıra demir, çinko magnezyum, B12 vitaminlerinden zengindir; fakat lif ve C vitamini açısından desteklenmesi için etleri servis ederken mutlaka yanında ya salata ya sebze garnitür ya da zeytinyaĞlı sebze yemekleri bulundurmalıyız. Bu sayede sindirime de yardımcı oluruz.

Özellikle şişmanlık, diyabet, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon gibi kronik hastalıkları bulunan kişiler kolesterol ve doymuş yaĞ içeriĞi yüksek olan kırmızı etleri yaĞsız olarak tüketmeli, bayramda sadece 1 veya 2 gün, miktarı günde 100 gramı geçmemelidir. EĞer gut hastalıĞı varsa bu miktar sadece 60 g (2 köfte kadar) olmalıdır.

SaĞlıklı pişirme yöntemi

Kurban etlerinde ilk gün ölüm katılıĞı olarak ifade ettiĞimiz bir sertlik olur, bu sertlik nedeniyle ilk gün etlerin pişmesi ve sindirimi daha da güçtür; başta mide, baĞırsak problemleri olanlar olmak üzere etlerin en az 24 saat buzdolabında bekletildikten sonra pişirilmesi uygun olacaktır. Genellikle bayramının ilk günü başvurulan yaĞda kavurma yöntemi saĞlık açısından sakıncalıdır. Etin içeriĞindeki doĞal yaĞ nedeniyle etle pişen yemeklere ayrıca yaĞ koymamak, eti kendi yaĞı ve suyu ile pişirmek en uygunu olacaktır. En uygun pişirme yöntemleri haşlama, ızgara veya fırınlama yöntemleridir. EĞer ateşte ızgara yapılacaksa etlerin ateşten 15 cm uzaklıkta tutulması ile kanserojen maddelerin ete geçişi engellenmiş olur.

Et yemeklerinin yanında servis edilen beyaz pilav glisemik indeksi (bir besinin kan şekerini yükseltme hızı) yüksek olması sebebiyle insülin ihtiyacını artıracaktır. Bu durum da başta şeker hastaları olmak üzere birçok kronik hastalıĞı olanlar için sakıncalıdır. Beyaz pilava alternatif sebzeli bulgur pilavı veya tam buĞday ekmeĞi tercih edebiliriz.

Kalori ve glisemik indeksi yüksek hamur tatlıları yerine daha hafif sütlü veya meyveli tatlılar veya taze meyve tüketerek vücuda vereceĞimiz aĞır yükü biraz da olsun azaltmış oluruz.

Herkese iyi bayramlar dileriz.