YENİ YILA SAĞLIKLI GÖZLERLE GİRİN

Herkes için yeni kararlar anlamına gelen yeni yıl, daha sağlıklı beslenmek, fazla kilolardan ve zararlı alışkanlıklardan kurtulmak, düzenli egzersize başlamak için milat kabul edilir. Ancak en hassas organ olan gözler akla bile gelmez. Dünyagöz Pendik’ten Op. Dr. Bayram Yapıcı, her yıl yapılacak düzenli göz muyanesiyle gözde oluşabilecek ciddi hastalıklarının önlenebileceğini söyledi

Hayatla bağımızı kuran en önemli duyu organlarından biri olan göz, ne yazık ki bir o kadar da ihmal ediliyor. Oysa, Dünyagöz Pendik’ten Op. Dr. Bayram Yapıcı, “Düzenli göz muayenesiyle gözde oluşabilecek ciddi göz hastalıkları başlamadan önlenebileceği gibi vücudun başka bir organında gelişen herhangi bir rahatsızlığı da tespit etmek mümkün” dedi.

Göz tansiyonu, şeker hastalığı gibi erken evrede rahatsızlık vermeyen göz hastalıkları detaylı göz muayenesiyle başlangıç aşamasında tespit edilebiliyor. Op. Dr. Yapıcı, gözlerde görme ile ilgili bir şikayet olmasa da yılda bir kez detaylı bir göz muayenesi için zaman ayırmak gerektiğini vurguladı.

GÖZLER, SAĞLIĞIN AYNASIDIR

Op. Dr. Yapıcı, göz muayenesinin önemini şu sözlerle açıkladı: “Gözler, kişinin genel sağlık durumu hakkında bilgi verir. Vücuttaki diğer organlardan hiçbiri, atar ve toplar damarların durumu hakkında gözler kadar kolay bilgi veremez. Göz muayenesinde hekimler, gözlerin arkasındaki kan damarlarını da inceler. Bu damarlar, yüksek kan basıncı, diyabet, kansızlık gibi birçok metabolik bozukluğun erken teşhisinde ipucu verir. İleride görmeyi olumsuz etkileyebilecek çeşitli hastalıkların erken evrede saptanmasını sağlar.”

Düzenli göz muayenesiyle, katarakt, glokom, miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz bozuklukları ile yüksek kolesterol, hipertansiyon, doku sertleşmesi ve felç riski gibi sistemik hastalıklar da tespit edilebiliyor.

SAĞLIKLI GÖZLER İÇİN ÖNERİLER

Nüfusun yaklaşık yarısında görme sorunu olduğunun altını çizen Op. Dr. Yapıcı, sağlıklı gözler için şu tavsiyelerde bulundu:

• Yılda bir kez detaylı göz muayenesi yaptırın

• UV koruyucu güneş gözlüğünüzü yaz kış kullanın. Zira UV hasarı erken katarakt, makula dejenerasyonu gibi sorunlara yol açabilir

• Omega 3, Luetin gibi antioksidanlar içeren takviyeler alın

• Göz kuruluğu yaşamamak için bulunduğunuz ortamı nemlendirin ve daha az bilgisayar kullanın

• Bebeklerinizi 6 aylıktan itibaren göz kontrolünden geçirin