Genel SağlıkHABERLER

TÜP BEBEKTE BAŞARI ŞANSINI ARTTIRAN ÜRÜN

Embriyonun anne rahminde tutunmasını kuvvetlendiren sıvı karakterli bir ürün geliştirildi.

Uzmanlar, “embriyo yapıştırıcı-embryo glue” adlı ürünün içindeki “hyaluronan” maddesinin hücreler arası ve hücre-doku arası bağları güçlendirdiğini, yeni damar oluşumunu uyarma özelliği bulunduğunu belirttiler.

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin umudu “tüp bebek yöntemi”, bilimsel çalışmalar ışığında geliştirilmeye devam ediliyor. Bu gelişmeler çerçevesinde son olarak, laboratuvar koşullarında oluşturulan embriyonun anne rahminde tutunmasını kuvvetlendiren sıvı karakterli bir ürün geliştirildi. İçeriğinde bulunan “hyaluronan” ve “rekombinant insan albumin” maddelerinin etkisiyle, embriyonun ana rahmine tutunma şansını ve tüp bebek yöntemindeki başarı yüzdesini artıran “embriyo yapıştırıcı-embryo glue” adlı ürün, Türkiye’de bu ay (Mart 2003) tüm tüp bebek merkezlerinin kullanımına sunuldu.

DÜŞÜK OLASILIĞI AZALIYOR

Bir İsveç firmasının geliştirdiği ve Türkiye Yetkili Distribütörü SİS Medikal aracılığıyla Türkiye’ye getirilen embriyo yapıştırıcı (embryo glue) adlı ürün, embriyoların rahim içerisinde tutunma şansını artırıyor ve düşük olasılığını önemli düzeyde azaltıyor. Tüp bebek uzmanları, ürün içindeki “hyaluronan” maddesinin hücreler arası ve hücre-doku arası bağları güçlendirdiğini, yeni damar oluşumunu uyarma özelliği bulunduğunu belirttiler. Rahim içindeki kültür sıvısına “hyaluronan”ın eklenmesinin akışkanlığını azalttığını ve bu şekilde embriyoların tutunma şansının artacağının düşünüldüğünü belirten uzmanlar, yeni ürünün etkilerinin uzun kullanımlar sonucunda ortaya çıkacağını ifade ettiler. Uzmanlar, ürünün, tüp bebek başarı şansını artıracağını ancak tüm hastalarda aynı başarıyı göstermeyebileceğini ifade ettiler.