HER YIL 12 BİN BEBEK KALP HASTASI OLARAK DOĞUYOR

Uzmanlar, her bin bebekten 8’inin kalp hastalıklarıyla dünyaya geldiğini, her yıl 12 bin bebeğin kalp hastası olarak doğduğu kaydediyor.

Acıbadem Hastanesi Kadıköy Kalp Damar Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Tayyar Sarıoğlu , çocuklardaki kalp hastalıklarının tedavisinde erken müdahalenin büyük önem taşıdığını belirtirken, gelişen cerrahi yöntemler, anestezi teknikleri ve yoğun bakım hizmetleri sayesinde artık 1 günlük, 2 kilo ağırlığındaki bebeklerin bile başarıyla ameliyat edilebildiğini bildirdi.

İstatistiklere göre, her bin bebekten 8’inin kalp hastalıklarıyla dünyaya geldiğini bildiren Sarıoğlu, her yıl 12 bin kalp hastası bebeğin doğduğunu söyledi. Kalpte delik, kapaklarda darlık, kapak ve odacıkların tam gelişmemesi gibi doğumsal hastalıkların yüzde 90’ının nedeninin tam belli olmadığını bildiren Sarıoğlu, ”Ancak akraba evliliği, radyasyon, hamileliğin erken dönemlerinde geçirilen enfeksiyonlar, kromozom anomalileri, annenin diyabet olması ve hamilelik sırasında alkol kullanımı gibi faktörlerin bebeğin kalp sağlığı üzerinde etkili olduğu düşünülüyor” bilgisini verdi.