Genel SağlıkHABERLER

TRAKYALININ KOLESTEROLÜ NORMAL

Edirne Belediye Başkanlığı’nın ücretsiz yaptırdığı kolesterol taramasında, 1318 kişiden 858’inin kolesterolü normal değerleri gösterdi.

Kalp damar rahatsızlıklarını beraberinde getiren kolesterol yüksekliğinin oluşumuna genetik faktörler zemin hazırlıyor. Anne ve babasında kalp-damar rahatsızlığı olanların, risk grubunda olduğu için beslenme ve yaşam tarzına özen göstermesi gerekiyor.

Belediye Başkanlığı Sağlık İşleri Müdür Vekili Dr. Yavuz Turan, fast-food beslenme ve hareketsiz yaşam tarzının kolesterolü yükselteceğini söyledi. Aralarında 45-70 yaş grubunun ağırlıkta bulunduğu 1318 kişiye yapılan kolesterol ölçümlerinin sonuçlarının belirlendiğini ifade eden Dr. Turan, şunları kaydetti:

“Kolesterol değeri halk arasında iyi ve kötü kolesterol olmak üzere 2’ye ayrılıyor. Biz fazla ayrıntıya girmeden genel anlamda, total kolesterol ölçümü yaptık. Yapılan ölçümlerde 1318 kişiden 858’inin kolesterolü normal değerleri gösterirken, 460 kişi ise 200 ve 300 civarında olan riskli ölçüm sonucu dolayısıyla diyet listes verilerek, gerekli sağlık kurumlarına sevk edildiler. Normal değer olarak 180 ve altı, sınır değer olarak da 200’ü kabul ediyoruz.”

GENETİK FAKTÖRLERİN ROLÜ

Kolesterolün yüksekliğinin kalp damar rahatsızlıklarını beraberinde getirdiğine dikkati çeken Dr. Turan, bunun oluşumuna genetik faktörlerin zemin hazırladığını bildirdi. Anne ve babasında kalp-damar rahatsızlığı olanların risk grubunda olduğu için beslenme ve yaşam tarzına özen göstermesi gerektiğini anlatan Dr. Turan, günde 5 kilometre tempolu yürüyüşün sağlıklı yaşam için zorunlu olduğunu kaydetti. Yağlı, kızartma, baklava, börek tarzı beslenmeden kaçınılması gerektiğini ifade eden Dr. Turan, kırmızı et yerine balık ve tavuk yenmesini, salata ve sebze ağırlık beslenmenin tercih edilmesinin kolesterol ile mücadele başarı sağlayacağını belirtti.

Günde 1-2 kadeh kırmızı şarabın da kolesterol düşmesinde faydalı olduğunu kaydeden Dr. Turan, aşırı alkol, sigara kullanımı ile stresin kolesterolün yükselmesinde tetikleyici rol oynadığını belirtti.