Genel SağlıkHABERLER

TETRA PAK: OSTEOPOROZ YAYGIN AMA ÖNLENEBİLİR

Tetra Pak ve Uluslararası Osteoporoz Vakfı, 20 Ekim Dünya Osteoporoz günü nedeniyle hastalığın tüm dünyada hızla arttığına dikkat çekti. 2050 yılında osteoporoz nedeniyle oluşan kalça kırıklarının sayısının dört kat artarak 6 milyona ulaşması bekleniyor. Osteoporozdan (kemik erimesi hastalığı) korunmak için dengeli beslenmek ve hayatın her döneminde yeterli miktarda süt içmek şart. Tetra Pak, Türkiye’de de osteoporoza karşı aktif bir çalışma içinde. Kuruluş, 2007 yılında başlayan “Osteoporozdan Korunmak İçin… Sağlık İçin.. Sağlıklı Süt İçin…” kampanyası çerçevesinde Osteoporozla ilgili tüm bilgilerin yer aldığı www.osteoporozdankorunun.com sitesini faaliyete geçirdi.

Uluslararası Osteoporoz Vakfı ve sıvı gıda işleme ve ambalajlama sektörünün lider kuruluşu Tetra Pak, 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü’nde, tüm dünyada hastalığın hızla arttığına dikkat çekti. Uluslararası Osteoporoz Vakfı, dünya çapında yaşanan osteoporoza bağlı kalça kırığı vakalarının sayısının 2050 yılına kadar dört kat artarak 1 milyon 500 binden 6 milyona yükselmesinin beklendiğini açıkladı. İstatistiklere göre sadece Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’da 75 milyon insan osteoporoz riski altında yaşıyor. 50 yaş üzeri her üç kadından ve her beş erkekten biri kalça kırığı ile karşı karşıya kalıyor.

Bir yandan dünya nüfusu artıp yaşam süresi uzarken, diğer taraftan nüfusun yaşlanması osteoporozun artmasında etkili oluyor. Dünya osteoporoz haritasında ise hastalığın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde aynı hızla arttığı görülüyor.

Yeterli kalsiyum alımı osteoporozun önlenmesinde etkili

Yapılan araştırmalar sağlıklı yaşam ve beslenme alışkanlıklarının, kalsiyumdan zengin süt ve süt ürünleri tüketiminin kemik sağlığının korunmasında ve osteoporozdan önlenmesinde etkili olduğunu ortaya koyuyor. Kalsiyum ve D vitamini takviyesi yetişkin kadın ve erkeklerde kemik kaybı ve kırık oranlarının azalmasını sağlıyor.

Avustralya’da yapılan bir araştırmada, normal gelişim içindeki bir grup erkek çocuğa yeterli kalsiyum alımının yanı sıra kalsiyum takviyesi ve ek egzersizler sağlandı. Çalışma sonucunda çocukların kemiklerindeki kalsiyum içeriğinin yüzde 2- 3 oranında arttığı gözlendi. Çocukların zayıf kemiklerinde yüzde 10 oranında gelişme sağlanması, yetişkinlik döneminde osteoporoza bağlı kırıkların yüzde 50 oranında azalmasını sağlayabiliyor.

Osteoporoz kemiklerden kalsiyum kaybının artması, kemik mineral yoğunluğunun azalması sonucunda kemiklerin kolaylıkla kırılması şeklinde tanısı konulabilen metabolik bir kemik hastalığı. Sinsice ilerleyen hastalık, çoğunlukla ilk kemik kırığına kadar fark edilmiyor.

www.osteoporozdankorunun.com faaliyete geçti

Tetra Pak, Türkiye’de de osteoporoza karşı aktif bir mücadele sürdürüyor. Son olarak 2007 yılında Tetra Pak, Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği ve Osteoporozdan Korunma ve Osteoporozlular Dayanışma Derneği tarafından başlatılan “Osteoporozdan Korunmak İçin… Sağlık İçin… Sağlıklı Süt İçin!” kampanyası çerçevesinde www.osteoporozdankorunun.com sitesini oluşturdu. Osteoporoz hakkında tüm merak edilenlerin yer aldığı site, 20 Ekim 2008 Dünya Osteoporoz gününde faaliyete geçti. Kampanya, “Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Ödülleri”nde en büyük ödülün sahibi olmuştu.

www.osteoporozdankorunun.com sitesinde özellikle, osteoporozdan korunmak için her gün iki bardak sağlıklı ambalajda süt tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Web sitesi, osteoporoz ve osteoporozdan korunma yolları hakkında bilgi veren bir sağlıklı yaşam rehberi özelliği taşıyor. Bu konuda tüm merak edilenlere cevap veren sitede, osteoporoz, süt tüketimi, dengeli beslenme ve fiziksel aktivite ile ilgili doğru bilinen yanlışlar ve yanlış bilinen doğrular öğrenilebiliyor.

Osteoporozdan korunmak için her gün mutlaka 2 bardak sağlıklı süt!

Osteoporozdan korunmak için özellikle çocukluktan itibaren sağlıklı beslenmek, kalsiyum açısından zengin olan süt ve süt ürünlerini yeterli miktarda tüketmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak gerekiyor. Çocukluk döneminden itibaren süt içmeyi alışkanlık haline getirerek, günde 2 bardak süt içmek bu hastalığa yakalanma olasılığını azaltıyor. Yetişkin bireylerin her gün 2 su bardağı, çocuk, ergen dönemi gençler, gebe, emzikli ve menopoz sonrası kadınların ise 2-4 su bardağı süt içmeleri gerekiyor.