Genel SağlıkHABERLER

GÜNDE İKİ KEZ DİŞ FIRÇALAMAK KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIYOR

İskoçya`da yapılan bir araştırmaya göre, dişlerini günde iki kez fırçalamayanların kalp hastalığı geçirme riski artıyor.

11 bin yetişkin üzerinde yapılan çalışmadan alınan sonuçlar, diş eti hastalıklarıyla kalp sorunları arasında ilişki kuran geçmişteki araştırmaları destekliyor.

Araştırmacılar kötü ağız sağlığının doğrudan kalp hastalığına mı yol açtığını, yoksa riske işaret eden bir bulgu mu olduğunu anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söylüyor.

Ağız ve dişetleri de dahil olmak üzere vücuttaki iltihaplanmaların, kalp krizine yol açabilecek kalp tıkanmalarına neden olduğu biliniyordu.

Ancak bu çalışmada ilk kez, diş fırçalama sıklığının kalp hastalıkları üzerindeki etkisi araştırıldı.

İngiliz Tıp Dergisi`nde yayınlanan araştırmada katılımcılara sigara içip içmedikleri, egzersiz alışkanlıkları ve ağız sağlığı konusunda neler yaptıkları soruldu.

Katılımcılara ayrıca diş hekimine ne sıklıkta gittikleri ve diş fırçalama alışkanlıklarıyla ilgili sorular yöneltildi.

Daha sonra tıbbi geçmişleri ve ailelerindeki kalp hastalıklarıyla ilgili sorular soruldu, kan örnekleri alındı ve tansiyonları ölçüldü.

Toplamda her 10 kişiden altısı her altı ayda bir diş hekimine gittiklerini, 10 kişiden yedisi de günde iki kez dişlerini fırçaladıklarını söyledi.

Sekiz yıl süren araştırmada 555 kalp rahatsızlığı vakasıyla karşılaşıldı ve 170`i ölümle sonuçlandı.

NEDEN – SONUÇ İLİŞKİSİ

Araştırmacılar, kalp hastalığı oluşumuna yol açan sosyal sınıf, obezite, sigara alışkanlığı ve aile geçmişleri gibi unsurları da hesaba kattıklarında dişlerini günde iki kezden daha az fırçalayanlarda kalp hastalığı görülmesi riskinin yüzde 70 arttığı sonucuna vardı.

Ayrıca ağız sağlığı kötü olan katılımcıların kan örneklerinde iltihaplanmaya işaret eden proteinler bulundu.

İngiliz Diş Hekimleri Birliği`nden Profesör Damien Walmsley, ağız sağlığıyla kalp hastalıkları arasında doğrudan bir neden sonuç ilişkisi bulunup bulunmadığının hala belirsiz olduğunu söyledi.

Ancak Walmsley, `Yine de günde iki kez dişlerini fırçalayan, düzenli olarak diş hekimine görünen, sadece yemek zamanlarında şekerli yiyecekler tüketen insanların diş ve dişeti sağlığında önemli bir mesafe kat ettiklerini kesinlikle söyleyebiliriz` diye de ekledi.