TEKNOLOJİ GÖZ PINARLARINI ZORLUYOR

Fazla televizyon izlemek ve uzun süre bilgisayar ekranına bakmanın, gözün “makula” tabakasında onarılması güç tahribatlara yol açabildiği bildirildi.

Alınan bilgiye göre, televizyon ve bilgisayar başta olmak üzere, gözler için zararlı yapay ışıklar yayan teknolojik cihazlara uzun süre bakmak zorunda kalan kişileri, çok ciddi göz sorunları bekliyor.

Gözde meydana gelen fiziksel rahatsızlıklarda mucizevi tedavi olanakları sunan mikro cerrahi yöntemleri bile, teknolojik ürünlerin olumsuz etkilerini tamamen ortadan kaldırmaya yetmiyor.

“DOĞAL ÇALIŞMA DÜZENİNİ BOZUYOR”

Konya Numune Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Opt. Dr. Aydın Beyatlı, televizyon ve bilgisayarın göz sağlığı için büyük risk oluşturduğunu belirterek, “Fazla televizyon izlemek ve bilgisayar ekranına uzun süreli bakmak insan vücudunun en hassas organı olan gözün doğal çalışma düzenini bozuyor” dedi.

GÖZ KAPAKLARININ RİTMİ

Gözlerin parlak ışıktan etkilenme derecesinin, özellikle yetişme çağında alınan gıda maddeleri ve buna bağlı olarak oluşan vücut direnci ile yakından ilgili olduğuna işaret eden Beyatlı, şunları söyledi:

Başta bilgisayar ve televizyon ışığı olmak üzere süre çeşitli radyasyonel kaynaklı ışığa maruz kalan göz kapaklarının açılma kapanma hızı yavaşlıyor. Bu durum ise göz kapağının dakikadaki açılıp kapanma sayısının azalmasına neden olarak, görevi temizleme ve yenileme olan göz kapağının doğal ritmini kaybetmesine yol açıyor.”

Göz kapağındaki bu yavaşlamanın önce gözyaşını taşıyan damarların zayıflamasına ardından da gözlerde buharlaşmaya bağlı olarak ciddi bir kuruluğa neden olduğunu kaydeden Beyatlı, “Hafif batma şikayetleri ile kendini gösteren bu durum geç kalmadan tedavi edilmelidir. Aksi durumda, gözdeki merceklere ışığı gönderen makula tabakasında onarılması çok güç tahribat yaşanır” dedi.

TEDAVİSİ ÇOK ZOR

Aynı tehlikenin güneş ışıklarına maruz kalan ya da göz bozukluğu derecesi değiştiği halde gözlük camlarını yenilemeyen kişilerde de görülebileceğini belirten Beyatlı, “makula” tabakasındaki tahribatın gelişmiş mikro cerrahi yöntemlerle bile tedavi edilmesinin çok zor olduğunu kaydetti.

ALTI AYDA BİR TARAMA GEREKLİ

Dr. Beyatlı, göz sağlığı açısından, gelişme çağındaki çocukların yeterli beslenmelerine büyük önem verilmesi gerektiğini anlatarak, göz sağlığının korunması için en etkili yöntemin ise en az 6 ayda bir göz ön segmentinin ciddi bir taramadan geçirilmesi olduğunu sözlerine ekledi.