SÜREKLİ OTURMANIN ZARARLARI

Uzmanlar ideal oturma biçiminin bilinmesini ve saatte bir 5-10 dakika yürünmesini öneriyorlar.

Büro çalışanlarının sürekli oturmalarının, özellikle kemiklerin zayıflaması, kan damarlarının daralması ve kasların şeklinin bozulması gibi sağlık sorunlarına yol açabileceğine dikkat çekiliyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Anabilim Dalı ögretim görevlisi Prof. Dr. Halil Koyuncu’nun, internette sağlık alanında hizmet veren “www.worldmedline.com” sitesinde yer alan yazısında, “sürekli oturmanın zararları”na dikkat çekiliyor ve uyarılarda bulunuluyor. Yazıda, daha çok büro çalışanlarının ve özellikle bilgisayar kullanıcılarının gün boyu oturdukları belirtilerek, bunun zamanla kemikleri zayıflattığı, damarları daralttığı ve kasların şeklinin bozulmasına yol açtığı kaydedildi.

Bu şekilde çalışanlardan her 10 kişiden 7-9’unda bel, her yüz kişiden 30-60’ında boyun ağrısı şikayetleri görüldüğünü ifade eden Koyuncu, “Bu durum sürekli oturarak ya da uzun süre ayakta durarak çalışmaktan kaynaklanıyor. Gazeteciler, memurlar, doktorlar, muhasebeciler, operatörler ve tezgahtarlar en çok risk altında olan meslekler. Çare, en azından saatte bir, 5-10 dakika dolaşmaktır” dedi.

OTURMAYI BİLMEK

Yazıda “en ideal biçimde oturmasını bilmek” gerektiğine dikkati çekilerek, bunun için de şunların yapılması önerisinde bulunuldu:

Sırtınız dik, masa çalışırken eğilmenizi gerektirmeyecek yükseklikte ve uzaklıkta olmalı. Masayla vücut arasında kolları esnekçe kullanmayı sağlayacak bir oran bulunmalı. Doğru oturuş pozisyonunu koruyabilmek için bulunulan ortamın aydınlatması ve ısısının da kişinin rahat edebileceği durumda olması gerekiyor. Tüm bunlar sağlandığında bile kısa süreli yürüyüş ihmal edilmemeli. Mesai sonrasında da yatarak dinlenme yöntemi izlenmelidir.