HASTANELERDE VARDİYA KALKIYOR!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık personeline zorunlu hizmeti içeren yasayı uygulamadan kaldıracağını açıkladı. Zorunlu hizmetin şimdilik devam edeceğini belirten Akdağ, kendisine 2 yıl süre istedi.

Çok çalışan hekime çok para

Hekimlerin özlük haklarının iyileştirilmesine ilişkin bir soru üzerine Akdağ, bu konuya, hekimlerin özlük haklarının iyileştirilmesi meselesinden çok hekim haklarının “şahsi iyileştirilmesi” olarak bakılmasını istedi.

Akdağ, yaptığı açıklamada, bazı sağlık personeline zorunlu hizmeti içeren ve Sağlık eski Bakanı Osman Durmuş tarafından 7 yıl sonra uygulamaya konulan yasayı uygulamadan kaldıracağını söyledi.

Zorunlu hizmet uygulamasının şimdilik devam edeceğini belirten Akdağ, öncelikli olarak hayata geçirmeyi planladıkları aile hekimliği sistemiyle ilgili çalışmalara bağlı olarak uygulamanın 2 yıldan önce kaldırılacağını ifade etti.

Aile hekimliği sistemi oturduğu zaman, taşra veya doğu ve güneydoğu bölgelerine doktor gitmemesi ve hekim dağılımı gibi sorunların ortadan kalkacağını anlatan Akdağ, “Doktorlar o bölgelere gider. Gittiklerinde daha çok para kazanacaklar. Dolayısıyla gitmeyi tercih edecekler” diye konuştu.

“Daha çok çalışan, daha çok hastayı kaydına alan, daha çok hizmet veren hekimler daha çok para kazanabilecekler. Doğu ve güneydoğuda hekim açığı olduğu için, bu bölgelere giden hekimler daha çok hasta kaydedebilecekler.

Bu tip işleri zorlama tedbirlerle önlemeden önce tabii seyri içerisinde halletmenin daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Hekimler, ürettikçe daha çok kazanabilme şansına sahip olacaklar.”

Bakan Akdağ, Osman Durmuş döneminde uygulamaya konulan vardiya sistemine ilişkin bir soru üzerine de aile hakimliği sistemi oturdukça diğer uygulamaların yavaş yavaş kaldırılacağını belirterek, “Yani zorlama usüller kalkacak” dedi.