KANINIZDA KALP ÇIKTI!

Fenerbahçeli Washington’un kalp hastalığının önceden anlaşılamaması herkesi şaşırttı. Ancak yeni geliştirilen bir yöntemle, artık birkaç damla kan kullanılarak kalp hastalığı saptanabilecek.

Kalp hastalıklarının belirlenmesinde yeni bir kan testi geliştirildi.

Nature Medicine dergisinde yer alan habere göre, Cambridge Üniversitesi bilim adamlarının buluşu olan ”Metabonomics” adı verilen teknikle, birkaç damla kan kullanılarak kalp hastalıkları belirlenebiliyor.

Yüksek radyo dalgaları kullanarak, kandaki moleküllerin manyetik alanlarını ölçen bilim adamları, elde ettikleri verileri bilgisayarda özel bir programla analiz ederek, kalp hastalığına ilişkin düzensiz işaretleri saptayabildi.

Yeni tekniğin kalp hastalıklarının saptanmasında ve tedavisinde devrim sayılabileceğini belirten Dr. David Grainger, hastalık riski taşıyanların erken dönemde belirlenebilmesiyle, her yıl binlerce insanın yaşamının kurtarılabileceğine dikkat çekti.

Son tekniğin, şimdiye kadar kalp hastalıklarının belirlenmesinde kullanılan anjiyografi tekniğinden hem daha çabuk sonuç verdiği, hem de daha ucuz olduğu belirtildi.

Testle ilgili olarak kapsamlı bir araştırmanın planlandığı bildirildi. Yeni araştırmayla bu testin etkili olduğu doğrulanırsa, iki yıl içinde kalp hastalıklarının yeni yöntemle belirlenebilecek.