Genel SağlıkHABERLER

SONBAHARA ÖZEL SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

Yaz mevsimi bitip de sonbahara girmemizle birlikte havadaki ısı değişimine bağlı lark grip, bonito, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma oranımız daha da yükselir. Dolayısıyla ilk önce bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerekir. Bunun için de yeterli miktarda meyve ve sebze tüketmek durumundayız. Emsey Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı

Emel Yılmaz, bu konuda önemli ipuçları veriyor ve toksinlerden arınmanız için bir de detoks önerisi sunuyor.

Sonbaharda nasıl beslenmeliyiz?

Sonbahar mevsiminde insanlar, hava değişiminden dolayı depresyona girme olasılıkları yükseldiğinden, hamurlu gıdalara ve ‘abur cubur’ diye tabir ettiğimiz sağlıksız beslenmeye daha meyilli olmaktadırlar. Bu noktada depresyonun önüne geçebilmemiz için B vitamini grubu gıdaları tüketmemiz gerekmektedir. Bu grubun içerisinde tam tahıllı ürünler, et ve süt ürünleri, kuru bakliyat, sebze ve meyveler yer almaktadır.

Bağışıklık sistemimizi hangi besinlerle güçlendirerek vücut direncimizi artırabiliriz?

A vitamini açısından zengin olan kayısı, yumurta, karaciğer ve yeşil yapraklı sebzeleri tüketmekle işe başlayabiliriz. Örneğin, karaciğeri 14 günde 1 tüketebiliriz. C vitamini; maydanoz, kuşburnu, limon, çilek, greyfurt, yeşil sivri biber, karnabahar, karalahana, brokoli vb. bulunmaktadır. E vitaminini de genelde bitkisel yağlardan, soya yağından ve yağlı tohumlardan alabiliriz.

Çinko’yu et, karaciğer, yumurta, badem içi, ceviz, elma, kuru bakliyat ve diğer et ürünlerinden; Selenyum’u böbrek, yürek, deniz ürünleri ve yumurtadan; Magnezyum’u muz, badem, ceviz, tahıl, fındık, fıstık, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru bakliyatlardan rahatlıkla alabiliriz. Bunlar zaten sonbahar ve kış mevsiminde rahatça bulunan besin maddeleridir. Bununla beraber metabolizmayı hızlandırmak için zencefil ve yeşil çay içilmelidir.

Sağlıklı beslenme açısından ben günde 3-4 fincan çay veya kahve tüketilmesini öneriyorum, bunun 2-3 fincanı mate çayı olursa daha iyi olur. Bunlarla beraber, sonbaharda bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için aynı zamanda antioksidan almamız gerekiyor. Antioksidan da biraz önce saydığım besinlerin çoğunda var. A, C, E vitamini ve selenyum, çinko, magnezyum mineralleri içeren besinlerin içerisinde sıklıkla bulunuyor. Antioksidan, vücudun içerisindeki oksitlenmeyi önlemeye çalıştığından dolayı bu besinler, hastalıklara daha az yakalanmamızı veya hastalıkları daha hızlı atlatmamızı sağlar.

Antioksidanın bol olduğu sebze meyveler nelerdir?

Genelde kırmızı ve yeşil renkli sebze ve meyveler, mesela domates, brokoli, yeşil biber, kırmızı biber, elma, limon, portakal, greyfurt ve bütün yeşil yapraklı sebzeler. Bunları tükettiğimiz takdirde “Hiç grip olmaz mıyız? Souk algınlığına yakalanmaz mıyız?” derseniz, elbette ki yakalanabiliriz ama en azından çok hafif bir şekilde atlatmamız mümkün olur. Ayrıca yeterli derecede (15-20 dakika) güneş ışığında kalırsak D vitamini almış oluruz. Belli oranlarda süt, yoğurt tüketmemiz gerekiyor ki kemiklerimiz güçlenebilsin.

Önerdiğiniz ‘sonbahar detoksu’nun ayrıntıları nelerdir?

Benim önerim detoks için 3 günün yeterli olacağı yönünde. Zaten 3-5 günlük uygulamadan sonra vücut toksinlerden arındığı için, tekrar normal gıdaya geçtiğinizde fazlalıklarınızdan 1-2 kilo kadar gitmiş olacaktır. Detoks halsizliğe yol açtığı için en fazla 5 gün uygulayabiliriz. Bunu uygularken de takviye lark öğle ve akşam 1’er tablet immunex’i öneriyorum. Detoks ile birlikte normal temponun biraz üzerinde, yarım saatlik bir egzersiz de faydalı olacaktır. Dengeli bir biçimde beslendiğimizde, egzersiz ve bolca su tüketimi de zaten bizi sağlıklı beslenmeye doğru itmiş oluyor. Detoksunuzu yaparken bir ürüne yönelmektense, bıkmamak ve uzun vadeli sürdürebilmek için değişik ürünlere yönelip yelpazenizi daha geniş tutabilirsiniz. Mesela her gün yeşil çay içmekte ısrar ederseniz kısa süre içerisinde bıkkınlık verebilir ama bir gün yeşil çay, bir gün mate çayı, bir gün zencefil çayı şeklinde ikame yaparsanız, daha uzun vadeli kullanma imkanınız olur.

Sonbahar Detoksu

Sabah kahvaltısı: 1 kase sade mısır gevreği ve 1 bardak az yağlı süt

Ara öğün: 1 porsiyon meyve

Öğle yemeği: Sebze çorbası, bol miktarda sebze (zeytinyağlı, haşlanmış veya buharda pişmiş),
bol limonlu salata + 1 elma

Ara öğün: 1 porsiyon meyve

Akşam yemeği: Sebze çorbası, bol miktarda sebze (zeytinyağlı, haşlanmış veya buharda pişmiş),
bol limonlu salata + 1 elma

Ara öğün: 1 porsiyon meyve

1 porsiyon meyve ölçüleri: 1 elma, veya 1 armut, veya muz (ithal ise 1/2 yerli ise 1 adet), veya 1/2 nar, veya iri üzüm (15 adet), veya çekirdeksiz üzüm (20 adet), veya 1 kivi, veya 1/4 ayva vb.

İçmeniz gereken su miktarı: 2-3 litre

İçebileceğiniz çaylar: 3 fincan yeşil çay veya mate çayı veya zencefil çayı

Gün içinde yiyebileceğiniz kuru yemiş miktarı: 6-8 tane tuzsuz fındık + 4 tane tuzsuz badem + 2 tane ceviz

Beslenme ve Diyet Uzmanı
Dyt. Emel Yılmaz