SOĞUK HAVADA BURNUNUZLA NEFES ALIN

Kirli ve soğuk havalarda burundan alınan nefeste, havanın süzülerek ve ısınarak akciğerlere gittiği, bunun da bazı hastalıklara yakalanma riskini azalttığı belirtildi.

Erzurum Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Ayhan Yiğit, soğuk ve kirli havanın genellikle akciğer hastalıkları, solunum yolu enfeksiyonları, nefes darlığı, zatürree, grip ve nezle gibi hastalıklara neden olduğunu vurguladı.

Ayhan Yiğit, bu hastalıkların bazılarının erken teşhis edilmemesi halinde ciddi sonuçlara neden olabildiğine dikkat çekti.

Bu nedenle soğuk ve kirli havadan iyi korunulması gerektiğini kaydeden Yiğit, “Bunun en pratik yollarından biri de soğuk ve kirli havalarda burundan nefes almaya özen göstermek” dedi.

Yiğit, nefesin burundan alınması halinde, burundaki kıvrımlar, kıl ve siller sayesinde, havanın süzülerek ve ısınarak akciğerlere gittiğini, bunun da havanın verebileceği zararı bir miktar azalttığını söyledi.

Dr. Ayhan Yiğit, ağızdan alınan nefeste ise havanın olduğu sıcaklıkta ve kirlilikte akciğerlere gittiğini bunun da hastalıklara davetiye çıkardığını belirtti.