ŞİZOFRENİ HASTALARI İÇİN ÖYKÜ YARIŞMASI DÜZENLENİYOR.

Şizofreni Dernekleri Federasyonu liderliği ve Bilim İlaç desteği ile düzenlenen öykü yarışmasında 1. olan eser, İst Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından sahnelenecek…

Öyküleri değerlendirecek jüride edebiyat, tiyatro ve bilim dünyasından önemli isimler bulunuyor. Ünlü yazar Mario Levi ve Yapı Kredi Yayınları Editörü Murat Yalçın, tiyatro sanatçıları Payidar Tüfekçi, Tuncel Kurtiz, Psikaytrist Prof. Dr. Haldun Sogür (Şizofreni Federasyonu Başkanı) ve Bilim İlaç Genel Müdürü Dr. Erhan Baş jüriyi oluşturan isimler. Öykü yarışmasında birinci olacak olan eser, İst Ünv. Çapa Tıp Fak. Tiyatro kulübü öğrencileri tarafından sahnelenecek…

Türkiye de her yüz kişiden birinde görülme olasılığı olan Şizofreni hastalığına dikkat çekmek, hastalığın ve tedavi yöntemlerinin daha yakından tanınmasına aracılık etmek amacıyla sosyal içerikli bir proje geliştirildi. Şizofreni hastalarının dışlanması ile mücadele etmeye çalışan Şizofreni Dernekleri Federasyonu, Bilim İlaç’ın da desteğini alarak, hastaların iç dünyalarını ifade edebilecekleri, yaratıcılık yanlarının açığa çıkarılacağı, bir öykü yarışması düzenliyor.

Hiçbir sınırın bulunmadığı bu öykü yarışmasına, her yaştan şizofreni hastası her tür öyküsü ile katılabilecek. Yarışmanın tam jüri kadrosu ise şöyle : Ünlü yazar Mario Levi, tiyatro sanatçıları Payidar Tüfekçi, Tuncel Kurtiz , Psikaytrist Prof. Dr. Haldun Sogür (Şizofreni Federasyonu Başkanı), Bilim İlaç Genel Müdürü Erhan Baş ve Yazar Murat Yalçın. 30 Ekim tarihine kadar katılımın süreceği yarışmanın sonuçları 30 Kasım tarihinde bir basın toplantısı ile duyurulacak. Yarışmada dereceye girecek olan öykü sahibi hastalar ödüllendirilirken birinci seçilen eser Çapa Tıp Fakültesi Tiyatro Kulübü öğrencilerince de sahnelenecek.

Bilim İlaç tarafından desteklenen yarışmanın ödülleri ise şöyle: 1.’ye 2.500YTL, 2.olan eser sahibine 1.500YTL ve 3. olan eser sahibine de 1.000 YTL ödül verilecek. Her 3 yarışmacı aynı zamanda Mario Levi Yazı Atölyesi’nden bir sezonluk eğitim hakkı kazanacaklar.

Federasyon başkanı Soygür şizofreni hastalığının bir süreç olduğunu belirtirken, hastalığın en ağır biçimde yaşandığı koşullarda bile kişilerin söylediklerinin ya da suskunluklarının bir anlam taşıdığını ifade ediyor. Soygür edebiyat dünyası ile hastalık arasında bağlantıyı şöyle ifade ediyor : ‘’ Hastaların ifade ettikleri ile bizim anladıklarımızın farklı olduğunu iddia edebilirsiniz, yazınsal ürünler de durum böyle değil midir? Yazanla okuyan her zaman bir ve aynı mı düşünür? Borges boşuna mı sormuştur ‘’Beni okuyanlar sizler dilimi anladığınızdan emin misiniz ?

Projenin hayat geçmesine büyük destek veren Bilim İlaç, yarışmada ilk 10’a giren öyküleri bir kitap halinde yayınlanmasını sağlayarak gelirini Şizofreni Federasyonuna bağışlayacak. Bilim İlaç Genel Müdürü Erhan Baş, bu tür projelerin desteklenmesinin gerekliliğinden söz ederken projeyi önümüzdeki yıllarda da desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Yarışma ile ilgili her tür ekstra bilgi www.gerceklermaskelenmesin.com adresinden elde edilebilecek.

ŞİZOFRENİ DERNEKLERİ FEDERASYONU
Meşrutiyet Caddesi 46/10 Kızılay/ ANKARA
Telefon: 0312 431 31 50
Fax: 0312 431 31 51