Genel SağlıkHABERLER

MİNİKLERİN ÇÜRÜKLERİNE AĞRISIZ VE ACISIZ MÜDAHALE; OZON TEDAVİSİ

Miniklerin korkulu rüyası diş çürükleri, 5 – 15 Özel Çocuk Diş Sağlığı Merkezi’nde uygulanmaya başlayan ve son derece acısız bir yöntem olan ozon tedavisi ile sıkıntı olmaktan çıkıyor…

Anestezi gerektirmeyen, ağrı ve acı yaşatmayan, doğal yollardan çürükleri iyileştirmeye dayalı, son derece konforlu olan bu tedavi çocukların dişçi koltuğu ile barışmalarını sağlıyor. Ozon gazı yardımı ile çürüklerdeki bakteriler ve yaşadıkları yerler yok ediliyor.

Çürük tedavisinde ilk aşamada Diagnodent isimli cihaz ile teşhis gerçekleştiriliyor. 5 – 15 Özel Çocuk Diş Sağlığı Merkezi’nden Dr. Yasemin Yasin çürük teşhisinde ağrısız ve kolay olan bu yöntem sayesinde çocukların X ışınlarına maruz kalmadığını belirtiyor.

Tedavinin aşamalarından olan teşhisin ardından ozon gazı bir tüp yardımı ile pompalanıyor ve sızdırmazlık sağlayan silikon başlık ile dişe uygulanıyor. Yaklaşık 40 saniye içerisinde işlem tamamlanıyor ve ardından gaz tekrar geri vakumlanıyor ve bu sayede oksijene çevriliyor.

Ozon gazı dişteki bakteri, virüs, mantar ve benzeri mikropları güvenilir biçimde yok ederek çürük oluşumunu engelliyor.

Dr. Yasemin Yasin tüm bu uygulamaların ardından hastaya, içerisinde diş macunu ve ağız gargarasından oluşan bir hasta kiti veriliyor. Bu kitte yer alan gargara ve macunların içerisinde bulunan kalsiyum, fosfat, fluorid, çinko gibi mineraller tükürük salgısını doyuruyor ve bunların diş üzerine çökmesi sağlanarak yeniden yapılanma sağlanıyor.

Özellikle çocuklarda son derece önemli olan diş sağlığı, 5 – 15 Özel Çocuk Diş Sağlığı Merkezi’nde uzman eller tarafından uygulanmaya başlayan ozon tedavi yöntemi ile çok daha iyi korunuyor. Önlem alınması ve tedavi edilmesi gereken çürükler ise ozon tedavi yöntemi ile kısa sürede, ağrı ve acı olmadan yok ediliyor. Bu sayede minikler dişçi koltuğundan gülen yüzler ile kalkıyor…