Genel SağlıkHABERLER

SİGARA = KANSER

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Gögüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Karadağ sigara, egzoz dumanı gibi nedenlerle kirlenen havanın akciğerlerdeki keseciklerde kana karıştığını anlattı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 ve Kanserle Savaş Derneği işbirliğiyle düzenlenen “Akciğer Kanseri” konulu konferansta, Doç. Dr. Karadağ, bunun akciğerlerde yaratacağı tahribat süresinin, kişilerin direnç düzeyine göre değişiklik gösterdiğini belirtti. Doç. Dr. Karadağ, halk arasında “Şu kişi 30 yıl sigara içti. Ama, kanserden değil, kalpten öldü” gibi söylemlerin yaygın olduğuna işaret ederek, “Biz de böyle kişiler için kanser olmaya ömrü vefa etmemiş diyoruz” görüşünü dile getirdi.

Doç. Dr. Karadağ, sigara içen her hastanın kanser riskini taşıdığını belirterek, akciğer kanserinin halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, nefes darlığı, kan tükürme, uzun süreli ses kısıklığı, hıçkırık, kemik ağrıları, göz kapağında düşme, vücudun su toplaması, omuz ağrısı ve gözbebeğinde küçülme gibi belirtiler verdiğini kaydetti.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Manavoğlu da kanserde erken teşhisin önemine işaret etti. İyi huylu tümörlerin, cerrahi olarak kolay erişilebilir yerde olması ve tamamen temizlenmesi halinde, hastanın kolayca sağlığına kavuştuğunu anlatan Prof. Dr. Manavoğlu, “Kanserden korkma, geç kalmaktan kork” sloganının halen geçerli ve kesin tedavinin mümkün olduğunu sözlerine ekledi.