Genel SağlıkHABERLER

“HALK SAĞLIĞI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA MERKEZİ“ HİZMETE BAŞLADI

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, merkezlerin hizmete başlaması dolayısıyla düzenlenen törende, üniversite ve kent işbirliğinin önemine işaret ederek, üniversitelerin, kültür sanat faaliyetleri düzenleyerek, kamu kurumları ve sanayi ile işbirliği yaparak, bulundukları kentin kalkınmasına katkı sağladıklarını belirtti. Nilüfer Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen projenin de bu kapsamda ele alınması gerektiğini kaydeden Yurtkuran, 4 ayrı merkez kurularak yürütülecek çalışma için her iki kurumun da maddi ve personel yönünden büyük külfetler üstlendiğini söyledi.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de sağlıklı kentler yaratmanın, yerel yönetimlerin temel görevi olduğunu anlatarak, bu çalışma ile çağdaş insanın ihtiyaçlarına cevap verecek ve insanca yaşama olanağı sunacak bir yapının temellerinin atıldığına işaret etti. Bozbey, kurulan 4 merkezde, 11 mahalle halkına temel sağlık hizmeti ve sağlık eğitimi verilmesinin yanı sıra bilimsel araştırmalar yapılarak, toplum sağlığının daha iyiye götürülmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Uludağ Üniversitesi ve Nilüfer Belediyesi arasında 30 Kasım 2001`de imzalan protokol uyarınca, İhsaniye, Fethiye, Alaattin Bey ve Ertuğrul mahallelerinde kurulan Halk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Merkezleri`nde, öncelikli olarak birinci kademe sağlık hizmeti sunulacak.

Bölge halkına koruyucu sağlık hizmetlerinin de verileceği merkezlerde, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencileri 2 aylık süreler halinde çalışacak. Öğrencilerin hastane ortamı dışında, sağlık sorunlarının giderilmesi konusunda deneyim kazanmaları ve bölgede yapılacak bilimsel araştırmalarla toplum sağlığının iyileştirilmesi çalışmalarına katkıda bulunmaları amaçlanıyor.