SICAK HAVALAR DİŞLERDE KIRILMAYA NEDEN OLUYOR!

Yazın en sıcak günlerini yaşadığımız şu günlerde vücudumuz daha çok su tüketmeye ihtiyaç duyuyor. Kişilerin hararetlerini dindirmek için soğuk su içme ihtiyacı dişlerde şok etkisine neden olabiliyor.

Birden içilen soğuk sular dişlerde çatlaklara neden olurken hassas dişlerde ise kırılmalara sebep olabiliyor. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. çağdaş Kışlaoğlu konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.
Asitli ve soğuk içecekler göründükleri kadar masum olmayabiliyor
Yaz aylarının vazgeçilmezi olan soğuk içecekler ciddi zararlar verebiliyor. özellikle de asitli soğuk içecekler, vücudumuzu yaz sıcağına karşı serinleterek damaklarımızda hoş bir tat bıraksa da, beraberinde getireceği sağlık sorunlarıyla yazdan soğutabiliyor.
Soğuk asitli içecekler ve dondurmanın; dişlerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabildiğini dile getiren Diş Hekimi ve Protez Uzmanı çağdaş Kışlaoğlu; şekerli, asitli ve soğuk içecek tüketiminin ağız içinde asit oluşturarak, dişlerde çürük ve diş minelerinde çatlaklara neden olabileceğini belirtiyor. Kışlaoğlu görüşlerini şu şekilde sürdürüyor; “Diş minesi, bazı yiyecek ve içeceklerin fiziksel ve kimyasal etkilerine karşı dişi koruyan, çevresini saran ve iç tabakaların zarar görmesini engelleyen bir yapıya sahiptir. Diş minesinin sert olan yapısı, fiziksel ve kimyasal bazı etkenlere maruz kalarak zarar görebilir. Dişlerde ağrı ve sızılara neden olabilen bu durum, özellikle de yaz aylarında diş hekimi ziyaretlerindeki artışın en önemli sebeplerinden biridir.”
Diş bakımı, yaz aylarında önem kazanıyor
Yaz aylarında hava sıcaklığına bağlı olarak daha çok ihtiyaç duyulan soğuk yiyecek ve içecekler, vücudu içeriden serinlettiğinden yoğun olarak tüketiliyor. özellikle de buzlu, asitli ve soğuk içeceklerin serinlik verirken, diş sağlığımızda sorunlara neden olabileceğini de unutmamak gerekiyor.
Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. çağdaş Kışlaoğlu, konuyla ilgili görüşlerine şu sözlerle devam ediyor: “ Yaz aylarında, açık havada geçirilen zamanın artmasına bağlı olarak aksatılan diş fırçalama, diş sağlığını korumada yetersiz kalınmasına neden olur. Soğuk, şekerli, asitli içeceklerin ve dondurmanın yoğun olarak tüketilmesi de söz konusuysa, diş çürükleri ve diş hassasiyetleri kaçınılmaz hale gelebilir. Düzenli olarak günde 2 kez dişleri fırçalamak, buzlu ve aşırı soğuk içeceklerden uzak durmak gibi basit ama önemli hususlara dikkat ederek, diş sağlığımızı yaz aylarında da korumak mümkün olacaktır.”