DOĞRU BESLENME İLE YORGUNLUĞU AŞMANIN YOLLARI!

Kişinin günlük aktivitelerine başlamak için kendinde yeterli gücü, enerjiyi bulamaması ya da rutin aktivitelerinin bitiminde tükenmişlik hissinin gelişmesi durumu şeklinde tanımlanan yorgunluk; kişinin algılaması ile ilgili, subjektif bir yakınmadır

Halsizlik, isteksizlik, güçsüzlük, yıpranmışlık, sıkıntı gibi tanımlamalar, yorgunluğa benzer durumları tanımlamak için sıklıkla kullanılırken; bu durum yetersiz dinlenmekten kaynaklanabileceği gibi, beslenmedeki düzensizlikler nedeniyle de ortaya çıkabilir.
Yorgunluk, niasin, B1, B2, B6, B12, folik asit ve C vitamini ile demir, potasyum, krom, selenyum ve iyot minerallerinin yetersizliği durumunda kendini gösterirken; yorgunluğu önlemek için bağışıklık sistemini güçlendirmek ve enerji verecek besinleri tüketmek gerekir.
YDü Hastanesi Baş Diyetisyeni öğr. üy. Dr. Hatice Baygut, yorgunluğu gidermeye yardımcı olacak besinleri ise aşağıdaki gibi sıraladı:
• C vitamini yüksek olan meyvelerin öncelikle tercih edilmesi yararlı olacaktır. Kuşburnu, karpuz, mandalina, kivi, portakal, elma, kayısı, üzüm, avokado, muz tüketimine özen gösterilmelidir.
• C, E ve B2 vitamini ile demir ve potasyum minerali açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzelerin, özellikle koyu renkli olanlarının (ıspanak, roka, pazı, nane, tere) tercih edilmesi önerilmektedir. Lahana, kereviz, bezelye, havuç, patates, turp, mantar, soğan, kırmızı pancar, sarımsak, sivribiber, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası tüketimini arttırmak faydalı olacaktır.
• Niasin ve B2 vitamini, demir, krom, selenyum ve iyot minerali içerdiği için haftada 2-3 kere balık yenilmelidir.
• Niasin ve E vitamini ile demir ve potasyum minerali içeren fındık, yerfıstığı, badem ve ceviz gibi yağlı tohumların tüketim sıklığına önem verilmelidir. Bu besinlerin günde bir avuç kadar yenmesi yeterlidir.
• İçermiş olduğu doymamış yağ asitleri sayesinde yumurta, çok besleyici bir besindir. Ayrıca Niasin, E ve B2 vitamini ile demir, krom ve iyot minerallerinden zengin olan yumurta anne sütü kalitesinde protein içerir ve “örnek protein” olarak tanımlanır. Yüksek kolesterol, tansiyon, karaciğer yağlanması gibi sağlık problemleri varsa; farklı günlerde olmak koşulu ile haftada 2 kere tüketilebilir. Kişi seviyorsa ve sağlık problemi bulunmuyorsa her gün bir adet yenilebilir.
• Niasin, B1 ve B2 vitamini ile demir ve potasyum içeriğinden ötürü kurubaklagiller yorgunluğa birebir gelir. Aynı zamanda içerdiği diyet lifi (posa) sayesinde kan şekerini kontrol altında tutarak vücut direncinin sürekliliğini sağlar. Bu nedenle haftada 2-3 kere kuru fasulye, nohut, mercimek, kuru barbunya, kuru bakla, kuru börülce, soya fasulyesi gibi baklagiller tüketilmelidir.
• Niasin, E, B1 ve B2 vitamini ile potasyum, krom, iyot ve az da olsa demir minerali açısından zengin olan kepekli tahıl ürünlerinin (esmer ekmek, bulgur, kepekli pirinç, makarna, erişte ve un) tercih edilmesi ve işlenmiş olan tahıllardan uzak durulması yorgunluğu önlemek adına büyük önem taşır.
• Niasin ve B2 vitamini ile demir, potasyum, krom ve iyot minerali içeren süt, yoğurt ve peynirin yarım yağlı tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır.
• Düzenli olarak yapılan egzersizler de vücudu canlandırmaya yardımcı olur.
• Alkolü azaltmak da yorgunluktan kurtulmada en önemli etkenlerden birisidir. çünkü alkol bağışıklık sistemini zayıflatır ve yorgunluğa sebep olur.
• Kafein içeren içecekler de makul ölçülerde tüketilmelidir. Kafein; sinir sistemini uyarır ve uykuya
dalmayı etkileyerek semptomları şiddetlendirir.
• Ayrıca, asitli içecekler, hazır besinler, sakatatlar, çok yağlı ve şekerli besinler yorgunluk vermektedir. Bunları azaltmak, yorgunluktan kurtulmakta etkendir.