Genel SağlıkHABERLER

LENS TAKMANIN İNCELİKLERİ

Lens kullanımında özellikle el hijyenine dikkat edilmesi gerekiyor. Tırnaklarda temiz ve düzgün kesilmiş olmalı..

Lenslerinize dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın. Böylece lenslerinizin kirlenmesini, dolayısıyla gözlerinizin mikrop kapmasını engellemiş olursunuz. Düzenli olarak ellerin yıkanması da gözünüzü olası enfeksiyonlardan korur. Ellerinizi yıkarken yağ, losyon ya da parfüm içermeyen bir sabun kullanınız ve pamukçuk bırakmayan bir havlu ile kurulayınız.

Lenslerinizi karıştırmamak için, önce sağ lensi uygulamayı bir alışkanlık haline getiriniz. Lensi kabından çıkarıp işaret parmağınızın üzerine yerleştiriniz. Lensin doğru yüzeyinin üstte olduğuna, dikkat ediniz.

Diğer elinizin işaret ve orta parmağı ile üst göz kapağınızı kirpikleri de bastırarak yukarıya kaldırınız. Aynada gözünüze doğru bakınız ve yumuşak bir hareket ile lensi gözünüze değdirdiğinizde lens yerine oturacaktır. Daha sonra göz kapağınızı yavaşça kapatıp, lensin merkezleşmesi için hafifçe kapak kenarlarına masaj yapabilirsiniz.

LENS ÇIKARMA

Lenslerinizi çıkarmak için yukarı bakınız ve alt göz kapağınızı aşağı doğru çekiniz. İşaret parmağınızla lense dokunarak aşağıya çekiniz. İşaret ve başparmağınızla tutarak lensi gözünüzden çıkarınız.

LÜTFEN DİKKAT!

El hijyenine özellikle dikkat ediniz. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olmalı.

Lenslerinizi her çıkarışta kendi solüsyonu ile temizleyin, durulayın ve önerilen saklama ilacı içinde koruyun. Her çıkarışta solüsyonu değiştirin.

Lenslerinizi ağzınıza almayın, tükürükle ıslatmayın.

Denizde veya havuzda yüzerken lenslerinizi çıkarınız. Aksi halde lens ortamın suyunu çekerek mikroplar için uygun bir ortam oluşturur. Banyo yapmadan önce de lensler çıkartılması gerekir.

Lenslerinizi makyajdan önce takın, dikkatlice çıkardıktan sonra makyajınızı temizleyin.

Gözlerde herhangi bir kızarıklık, bulanık görme, ağrı, şişme veya şiddetli kaşıntı olduğunda doktorunuza başvurunuz. Kontakt lensi çıkarmadan önce gözünüzde olduğuna emin olunuz.

TEK ELLE LENS TAKMA YÖNTEMİ

Sağ lensi kabından çıkarın

Lensin iç yüzeyinin dışa dönmemiş olmasına dikkat edin. Dönmüşse düzeltin. (Kenarları yukarı bakmalı)

Lensi sağ işaret parmağınızın ucuna koyun.

Başınızı dik tutup karşıya bakarak sağ orta parmağınızla alt göz kapağınızı aşağıya çekin.

Yukarıya bakın ve lensi göz akınızın alt kısmına yavaşça yerleştirin. Sonra lensin tam oturması için aşağıya bakın.

İşaret parmağınızı geri çekin ve alt göz kapağınızı yavaşça bırakın. Gözünüzü bir an kapatarak lensin kendini ortalamasını sağlayın.

İKİ ELLE LENS TAKMA YÖNTEMİ

Sağ lensi kabından çıkarın

Lensin iç yüzeyinin dışa dönmemiş olmasına dikkat edin. Dönmüşse düzeltin. (Kenarları yukarı bakmalı)

Sol orta parmağınızla göz kapağınızı kaşınıza doğru çekin.

Sağ işaret parmağınızın üzerine lensi koyup, sağ orta parmağınızla göz kapağınızı aşağıya çekin. Sonra işaret parmağınızla lensi gözünüzün tam ortasına yerleştirin.

Bu duruşunuzu bozmadan, aşağıya bakarak lensin yerine oturmasını sağlayın. Sonra göz kapaklarınızı yavaşça bırakın.

LENSLERİNİZİ ÇIKARMA YÖNTEMİ

Lenslerinizi tutmadan önce, tavsiye edilen şekilde ellerinizi yıkayın ve kurulayın.

Yukarıya bakın ve işaret parmağınızı lensin alt kenarına yerleştirin. Lensi gözünüzün renkli kısmından aşağıya doğru çekin.

Kaynak: www.lensmarket.com