Genel SağlıkHABERLER

SEVDİĞİNİZ GIDALAR MİGRENİ TETİKLEYEBİLİR

Vücudumuzun bazı gıdalara karşı vermiş olduğu tepki gıda duyarlılığı olarak adlandırılmaktadır. Birçok kronik rahatsızlığa sebep olan gıda duyarlılığı migreninde başlıca tetikleyicileri arasında yer almaktadır.

Gıda duyarlılığında besinlerin sağlıklı veya sağlıksız olmasının hiçbir önemi yoktur. Hatta öyle ki en çok sevdiğiniz gıdalar dahi gıda duyarlılığına sebep olabilmektedir.

Türkiye’de İmmuno Tıbbi tanı laboratuarında yapılan, 271 gıda maddesinin duyarlılığını ölçmekte olan imupro 300 gıda duyarlılık testi ile migrenin baş sorumlusu olan gıdalar belirlenebilmekte ve elde edilen veriler doğrultusunda beslenme uzmanların gözetiminde hazırlanan beslenme programlarıyla migren kontrol altına alınabilmektedir.

Imupro gıda duyarlılığı testinde gıdalar, karbonhidratlı gıdalardan protein açısından zengin olan gıdalara, mayalı gıdalardan gıdaların saklanma koşullarına kadar birçok özellik göz önünde bulundurularak en ince ayrıntısına kadar incelenmektedir.

Migreni tetikleyen birçok etmen bulunmaktadır. Migrenin kontrol alınabilmesi için vücuda uygun beslenmenin yanı sıra hiçbir şekilde aç kalınmaması, öğün atlanmaması ve uyku düzenine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki migrenin baş tetikleyicisi olan gıda duyarlılığına sebep olan besinler sadece laboratuarlarda yapılan testler sonucunda anlaşılabilmektedir. Dolayısıyla Migren ağrıları çekiyorsanız, vakit kaybetmeden gıda duyarlılık testi yaptırmalısınız.

http://www.imupro.com.tr/iletisim

Immuno Tıbbi Tanı Laboratuvarı Ltd. Şti.
Tel: 0212 224 42 36-37