‘ŞEKER ÇOCUKLAR’ KAMP YAPTI

Antalya’daki Çocuk Tatil Köyü’nde diabet hastası 28 Çocuk hem hastalıklarıyla ilgili bilgilendiler, hem de eğlendiler.

7-15 yaş arasındaki diabetli çocuklarla birlikte psikolog, hemşire, diyetisyen, asistanlardan oluşan 15 personel kampa katıldı. Çocuklar bir hafta boyunca, insülinin kullanılması ve kan şekerinin alınmasını öğrenmenin yanısıra, deniz, su parkları ve rafting gibi aktivitelere katıldılar.

Çocuk ve Adelosan Diyabetikliler Derneği Antalya Şubesi Başkanı Prof. Dr. İffet Bircan kampta düzenlediği basın toplantısında, Antalya’daki Ten-Fifteen Çocuk Tatil Köyü’nde 28 diyabetikli çocuğa bir hafta boyunca tatil yaptırdıklarını söyledi. Prof. Dr. Bircan, “7-15 yaş arasındaki 28 diyabetli çocuk ile birlikte psikolog, hemşire, diyetisyen, asistanlardan oluşan 15 personel kampa katıldı. Çocuklar kampta, hem hastalıkları hakkında bilmesi gerekenleri öğrendiler, hem de eğlendiler” dedi.

İNTERAKTİF EĞİTİM

Bircan, çocukların kampta insülinin kullanılmasını ve kan şekerini almasını öğrendiklerine işaret ederek, şunları söyledi: “Çocuklar artık evlerinde kendi kendine insülini kullanabilecek hale geldiler. Ayrıca kendi kan şekerini ölçebilmekteler. Buradaki çocuklar, yaşam boyu insülin yapılması, iyi beslenmesi ve iyi fizik aktivitesi yapması gereken çocuklardır. Çocukların gelecekteki yaşamlarına destek vermesi için interaktif eğitim veriyoruz. Kampımız sadece eğitimle sınırlı değil. Onları denize, su parklarına, raftinge götürdük. Kampımız bir hafta sürdü.”