Genel SağlıkHABERLER

ŞEHİR HAYATI ÇOCUKLARI HASTA EDİYOR

Nüfus sıklığının fazla olduğu şehirlerde hastalıkların bulaşma riskinin daha yüksek olduğu bildirildi.

Dr. Ahmet Ömeroğlu, aileleri, çocuklarını hava sıcaklığının uygun olduğu dönemlerde temiz havaya çıkartmak ve sağlık kontrollerini ihmal etmemek konusunda uyardı.

Trabzon Tabipler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Ömeroğlu, özellikle şehirlerde sürekli kapalı ortamlarda bulunmanın, çocukların daha çabuk hasta olmasına neden olduğunu bildirdi.

Ömeroğlu, köylerde ve açık alanlardaki sağlık şartları ile şehirlerdeki sağlık şartlarının bir olmadığını söyledi. Şehirlerde, nüfus sıklığının daha fazla olduğunu bildiren Dr. Ömeroğlu, bu nedenle hastalıkların bulaşma riskinin daha yüksek olduğunu vurguladı.

Şehirlerde büyüyen çocukların çoğu zaman kapalı ortamlarda bulunduğunu ifade eden Dr. Ahmet Ömeroğlu, şunları söyledi: “Özellikle şehirlerde sürekli kapalı ortamlarda bulunmak, çocukların daha çabuk hasta olmasına neden oluyor. Çocukların hava sıcaklığının uygun olduğu dönemlerde mutlaka temiz havaya çıkartılması, yeteri kadar güneşle temas etmesi gerekir. Bunun için ailelerinin bu konuya önem göstermesi lazım. Aileler, hem kendilerinin sağlığı hem de çocukları için en azından hafta sonları temiz bir havada çeşitli etkinlikler düzenleyebilirler.”

Dr. Ömeroğlu, ailelerin çocuklarının sağlık takiplerini mutlaka yaptırması gerektiğini de sözlerine ekledi.