Genel SağlıkHABERLER

KONU HASTALIKSA, RENKLER TARTIŞILABİLİR?

Hastalıkların renkleri de olur mu demeyin…Aslında bir çok hastalığın vücudumuza yansıttığı renkler var.İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr.Nafiz Karagözoğlu insan vücudunda görülen bazı renk değişimlerinin çok önemli rahatsızlıkların habercisi olabileceğine dikkat çekti. Karagözoğlu, vücudun hangi renklerde alarm verdiğini ise şöyle sıraladı:

Beyaz:

Albinizm: Konjenital olarak melanin pigmentinin yokluğudur. Normalde derinin rengini veren farklı miktarlardaki melanin pigmentidir. Genetik olarak doğumdan itibaren melanin yoksa genel olarak beyaz renkli bir ten rengi olur. Saçlar, kaşlar kirpiklerde beyaz renklidir.

Piebaldism: Doğumsal olarak bedendeki sadece bazı bölgelerin de melanin pigmenti yokluğudur. Çeşitli büyüklüklerde ve bedenin çeşitli bölgelerinde beyaz lekeler şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır.

Vitiligo: Önceden varolan melanin pigmenti, çeşitli nedenlerle daha sonra bölgesel olarak kaybolursa buna Vitiligo denir.

Sarı:

Sarılık: Gerek mikropların neden olduğu gerekse çeşitli nedenlerle karaciğer ve safra kesesinden safra akışının engellendiği hastalıklarda cilt rengi artan bilirubin maddesi nedeniyle sarı bir renk alır.

Turuncu:

Sarılık:Sarılıkların bazı durumlarında turuncuya kaçan bir sarı renk görülebilir.

Karotenemi:Turuncu renkli gıdaların fazla miktarda tüketilmesiyle de cilt rengi turuncuya yakın bir renk olabilir.

Yeşil:

Verdin İkter: Sarılık hastalığı sırasında bilirubin denilen madde belli bir düzeyin üstüne çıktığında, derinin rengi yeşilimsi bir görünüm alır. Buna yeşil sarılık denir.

Kırmızı:

Eritem:Aşırı sıcakta, fazla egzersiz sırasında, güneş yanığı ve ateş yükselmesinde, döküntülü ve iltihabi deri hastalıklarında deri rengi kırmızı olabilir.

Flushing: Belli bir bölgede oılan aşırı kırmızılık. Yüzde ensede geçici yahut devamlı olarak görülebilir. Alkol lımı sonrası, bazı ilaçların yan etkisi olarak, cilt altı yağ dokusunun ince olduğu kişilerde heyecan halleri sırasında

Kahverengi:

Addison Hastalığı: Derini rengi kahverengi ya da koyu kahverengidir. Böbrek üstü bezlerinin bir hastalığıdır.

Böbrek yetmezliği: Deri rengi toprak rengine benzer kahverengi bir hal alır.

Gri-Bronz:

Hemokromatozis:Aşırı demir ve melanin pigmentinin sebep olduğu, deriye metalik bir görünüm veren grimsi-bronz rengin görüldüğü bir hastalıktır.

Siyah:

Melas ikter: Sarılık ta bilirubin düzeyinin aşırı artması sonrası siyahımsı sarılık olabilir.

Mavi-mor:

Kalp-Damar hastalıkları: Özellikle atardamar ve toplardamar kanının karışmasına neden olan hastalıklarda dil, dudak, parmak uçları, ayaklar gibi bedenin uç kısımları mavi-mor renk olur.

Hemoglobin Hastalıkları: Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinin oksijeni taşıyan bölümüdür. Doğumsal veya edinsel bazı hastalıklarda, hemoglobinin oksijen taşıma kapasitesi azalır. Bu durumlarda siyanoz denilen bedenin mavi-mor renkli olması söz konusu olabilir.

Kalp Yetmezliği: Kalp yetersizliğinde dolaşım bozulduğunda, akciğerlerden oksijenlenmenin azaldığında bedenin rengi hastalığın ağırlık derecesine göre mavi-mor renk alabiir.

KOAH: Oksijenlenmenin bozulduğu hastalıklardan biride Uzun süren tıkayıcı akciğer hastalığıdır. Bu hastalıktada ağırlık derecesine göre deri rengimiz değişebilir. Mavi-mora yakın bir hal alabilir.

Şok: Dolaşım bozulduğunda, tansiyon dediğimiz damar içi dolaşım basıncı yetersiz düzeye geldiğinde beden rengi maviden mor renk tonlarına kadar değişim olabilir.

Vasomotor Bozukluklar: Damar cevabının, yani damar kasılma ve gevşemesinin bozulduğu hastalıklarda da beden rengi mavi-mor renk alabilir.

Travmalar: (klasik Bilgi) Özellikle deri altı yağ dokusu ince, az, zayıf olan bölgeler darbeye maruz kaldığında damar yapılarının bozulması ve cilt altına kanaması sonrası bölgesel mor renk oluşabilir. Yumruk sonrası göz morarması gibi. Ve günlük hayatta mor renkle ilgili olarak en çok bilinen hastalıkta muhtemelen budur.