Genel SağlıkHABERLER

SAĞLIK CİHAZLARINI GÜVENİLİR YERDEN ALIN

Uzmanlar, kapıdan satılan tıbbi cihazlar konusunda vatandaşları uyarıyor. Garantisi olmayan bu cihazlarla yapılan ölçümlerin büyük zararlara yol açacağı söyleniyor..

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, kapıdan satılan ve garantisi olmayan tıbbi cihazların insan sağlığını olumsuz etkilediğini bildirdi.

Garantisi olmayan bu cihazlarla yapılan ölçümlerin sağlık açısından geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olabildiğini belirten yetkililer, bu tür cihazların güvenilir yerlerden alınmasını istedi.

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Müdürlüğümüze son günlerde ulaşan bilgilere göre, bazı pazarlama firmalarının kapı kapı dolaşarak, tıbbi cihaz niteliği taşıyan tansiyon aleti, şeker ölçüm cihazı gibi aletleri halkımıza sattığı görülmektedir. Tansiyon ve şeker ölçümü son derece hassas ve ciddiye alınması gereken sağlık konularıdır. Herhangi bir garantisi olmayan, kalitesiz cihazlarla yapılacak yanlış ölçümler, sağlık açısından geri dönüşü çok zor olan sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlarla karşı karşıya kalınmaması açısından garantisi olmayan ve ölçümleri tescilli olmayan, kapıya gelen firmalardan herhangi bir tıbbi cihaz ve ölçüm aleti alınmaması konusunda halkımızın duyarlılık göstermesini bekliyoruz. Tansiyon ve kan şekeri ölçümü ilimizdeki tüm sağlık kuruluşlarında hastalarımız bekletilmeden yapılmaktadır” denildi.