SAĞLIK AÇISINDAN PİLİÇ ETİ ÇOK FAYDALI

Keskinoğlu Yönetim Kurulu üyesi Keskin Keskinoğlu, 1990’ın başında kişi başına 3.85 kilogram olan piliç eti tüketiminin, 10 kilograma yükseldiğini söyledi.

Keskinoğlu 1990 yılının başında piliç eti tüketiminin, bugünkü miktarından çok daha aşağıda olduğunu belirterek, özellikle Deli Dana Hastalığı’nın patlak vermesi ve piliç etinin sağlık açısından taşıdığı önemin anlaşılmasının, piliç eti tüketimini arttırdığını kaydetti.

1990’ın başında kişi başı 3.85 kilogram olan piliç eti tüketiminin, bugün 10 kilograma ulaştığını bildiren Keskinoğlu, “2000 yılında kişi başına düşen piliç eti tüketimi, 11.70 kilograma kadar ulaşmıştı. Ancak ekonomik krizle beraber, halkın alım gücü düşünce, tüketim de 10 kilograma geriledi” diye konuştu.

Kırmızı et ve piliç eti tüketimi karşılaştırıldığında, kişi başına düşen kırmızı et tüketiminin ortalama 12.5 kilogram olduğunu dile getiren Keskin Keskinoğlu, piliç etinin, kırmızı ete oranla yaklaşık yüzde 50 oranında ucuz olmasına rağmen, halkın geleneksel olarak kırmızı et tüketim alışkanlığının sürdüğünü söyledi.

SAĞLIK AÇISINDAN PİLİÇ ETİ

Sağlık açısından piliç etinin çok faydaları olduğunu da anlatan Keskinoğlu, piliç etinin sağlıklı bir yaşam için gereken çok sayıda “olumlu niteliği” içinde barındırdığını söyledi.

Piliç etiyle tavuk etinin aynı olduğunu, ancak sektörde terminolojik açıdan “piliç eti” ifadesinin kullanıldığını kaydeden Keskinoğlu, bu etin içindeki kolesterol ve yağ oranındaki düşüklüğün, bu maddelerin neden olduğu hastalıkları önlediğini anlattı. Keskin Keskinoğlu, şu bilgileri verdi: “Piliç etinde bulunan fosfor, vücut sıvılarının nötr kalmasını sağlar. Niacin denilen maddenin kolesterol düşürücü etkisi vardır, ayrıca sinir sisteminin düzenli çalışmasını destekler. Etteki potasyum, hücreler, kaslar ve dokular için çok önemlidir. Bilindiği gibi, vücut potasyumdan eksik kalırsa, kanser riski artmaktadır. Kanın pıhtılaşması açısından önemli olan ve piliç etinde bulunan kalsiyum ise kalp ve kas kasılmalarında, enzimlerin işlevlerini yapabilmeleri ve sinir sistemi için gerekli bir maddedir. Piliç etinde bulunan askorbik asit ise kan damarlarının kuvvetli olmasını sağlar. Çinko, bağışıklık sistemini güçlendirirken, yaşlılarda kemik kaybını önler. Çinko, büyüme çağındaki çocukların gelişimi açısından çok önemlidir.”