Genel SağlıkHABERLER

‘KUAFÖRLERLER KİŞİYE ÖZEL MALZEME KULLANMALI’

Kan yoluyla bulaşan tehlikeli hastalıkların önüne geçebilmek için, berber ve kuaförlerin kişiye özel malzeme kullanmaları gerektiği bildirildi.

Erkek berber, kadın kuaför ve manikür-pedikür salonlarında, yanlış ve bilinçsiz uygulamalar nedeniyle, Hepatit B, Hepatit C ve AIDS başta olmak üzere kan yoluyla geçen son derece tehlikeli hastalıkların yayıldığı ve kontrolünün zorlaştığı belirtildi.

Erkek berberlerinde, aynı tıraş bıçağı ile birden fazla kişinin tıraş edilmesinin kanla bulaşan hastalıklara davetiye çıkardığını vurgulayan Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Eşref Okunakol yazılı açıklamasında, şu ifadelere yerdi: “Erkek berberlerinde kullanılan tıraş bıçakları, usturalar, tıraş sonrasında meydana gelen kanamaları durdurmakta kullanılan kantaşı, kadın kuaförlerde kullanılan, cilt, tırnak ve saça temas eden gereçler, sadece bir kişi için kullanılmalıdır. Ortak kullanım gerektiren makas, cımbız gibi araçlar ise sterilize edilerek kişiye özel olarak kullanılmalıdır.”

Kan yoluyla bulaşan tehlikeli hastalıkların önüne geçebilmek için, berber ve kuaförlerin kişiye özel malzeme kullanmalarının şart olduğunu vurgulayan Okunakol, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ortak kullanıma açık olan makas ve diğer kesici aletler, her kullanımdan sonra, 10’da bir oranında sulandırılan çamaşır suyu içinde 20 dakika bekletilmelidir. Kadın kuaförlerinde kullanılan ağda malzemeleri ise her kişi için tek kullanımlık olarak hazırlanmalı ve daha sonra atılmalıdır. Bu işlemler sırasında aletlerin temizliğinden sorumlu kişi de mutlaka tek kullanımlık eldiven kullanmalıdır.”