SAÇ KURUTMA MAKİNESİNE DİKKAT

Bilim adamları saç kurutma makinelerinin elektromanyetik alan nedeniyle depresyona yolaçtığını tespit etti.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Kalp Damar Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yeniterzi, mümkün olduğu kadar saç kurutma makinelerinin sınırlı kullanılmasını veya hiç kullanılmamasını tavsiye etti. Prof. Dr. Mehmet Yeniterzi başkanlığında bir grup bilim adamının hayvanlar üzerinde yaptığı deneyler, saç kurutma makinelerinin elektromanyetik alan nedeniyle depresyon başta olmak üzere kalp hastalıkları, akciğer ve akciğer iltihaplanmalarına yol açtığını tespit etti.

Dünyada sağlığı tehdit eden en önemli çevre sorunlarının başında elektromanyetiğin olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yeniterzi, “Manyetik alanlara maruz kalanlarda, kalp hastalıkları, kanserler, depresyon, alzheimer gibi hastalıkların görülme sıklığındaki artış dikkat çekici boyuttadır.” dedi.

Ev ve iş ortamlarında kullanılan elektrikli aletlerin her birinin etrafında elektromanyetik alan bulunduğunu hatırlatan Prof. Dr. Yeniterzi, “Elektromanyetik alan bir enerjidir ve canlı tarafından emilir. Emilen enerji miktarı vücudun sıcaklığını yükseltir. Isı, nonionizan radyasyonun canlı dokudaki etkisidir. Elektromanyetik radyasyon da, hücre ve molekülleri etkiler. Saç kurutma makineleri 20–25 santimetrelik mesafede 100–150 milli gaussluk alana sahiptir.” diye konuştu. Günlük konforu artıran ev aletlerinden saç kurutma makinelerinin deney hayvanları üzerindeki etkisini araştıran bir grup bilim adamı, saç kurutma makinesini haftada 3 gün, her seferinde 5 dakika olmak üzere 3 ay boyunca 41 kez 20–25 santimetrelik mesafeden uyguladı. Çalışmalarında akciğer hava keselerinde harabiyet, iltihaplanma ve şişme, karaciğerde iltihaplanma, dalakta şişme ve böbrekte kanallarda hücresel yapı değişiklikleri tespit ettiklerini açıklayan ekip başkanı Prof. Dr. Mehmet Yeniterzi, “Bunun yanında büyük atardamarlarda iltihap ve hücresel yapı değişiklikleri; beyinde, hücresel yapı değişiklikleri tespit ettik. Elektrik ve manyetik alanlara ne kadar uzun süre maruz kalınırsa zararın o kadar büyük olacağı düşünülür. Alan ve dalgaların şiddeti ve gücü kaynaktan uzaklaştıkça düşmektedir.” şeklinde konuştu.

Düşük frekanslı manyetik alanlarda DNA hasarıyla hücre ölümüne kadar götürülebildiğini gözlediklerine dikkat çeken Prof. Dr. Yeniterzi, dokularda doğal katil hücrelerin aktivitesinin azalarak tümör oluşumunu hızlandırdığını vurguladı.

50 Hz. frekanslı manyetik alana sahip saç kurutma makinelerinin 3 ay gibi kısa bir sürede organlarda değişik düzeylerde iltihabi değişiklikleri davet ettiği sonucuna ulaştıklarını anlatan Prof. Dr. Yeniterzi, bu yüzden her banyodan sonra kullanılan saç kurutma makinelerinin sınırlı kullanılması veya hiç kullanılmaması uyarısında bulundu. Elektrikli cihazların canlılar üzerindeki etkilerini incelemek için 4 kişilik bir çalışma grubu ile çeşitli deneyler yaptıklarını açıklayan Prof. Dr. Mehmet Yeniterzi, deneysel araştırmalar sonucu ortaya çıkardıkları, dünya tıbbı açısından da büyük önem taşıyan bulguları ve bu araştırmanın ayrıntılarını, uluslararası tıp kongrelerinde ve tıp dergilerinde sunacaklarını sözlerine ekledi. Konya,

Kaynak: CHA