Genel SağlıkHABERLER

RENKLİ GÖZ TUTKUSU KÖR ETMESİN

Kontak lenslerin doktor kontrolü dışında, gözlükçüler ya da kozmetik mağazalar tarafından yaygın olarak satılması, körlüğe kadar varan sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Uzmanlar, göz sağlığı için ciddi bir risk oluşturan reçetesiz kontak lens satışının yasaklanmasını istiyor.

Gözlük takmak istemeyen ya da sevdiği göz rengine sahip olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen kontak lenslerin kullanımı konusunda, herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyor. Göz bozukluğunun derecesine göre numaralı veya renklerine göre çok farklı türleri olan ve ağırlıklı olarak plastik maddeler kullanılarak üretilen kontak lensler, sağladığı bir çok avantajın yanında, göz sağlığıyla ilgili çok önemli sorunları da beraberinde getirebiliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Özkağnıcı, bilinçsizce ve doktor gözetimi dışında kontak lens kullanılmasının, göz sağlığını ciddi şekilde tehlikeye soktuğunu söyledi. Kontak lens kullanımına mutlaka uzman bir doktorun karar vermesi gerektiğini vurgulayan Özkağnıcı, “Ancak bugün kontak lens kullanmaya karar veren kişi, herhangi bir optik ya da kozmetik ürün satan mağazadan, tamamen kendi zevkine göre bir lens satın alıp kullanabiliyor. Bu durum, vücudumuzun en hassas organlarından biri olan gözün, bile bile riske atılması anlamına gelmektedir” dedi.

“ACI HİSSİ OLUŞTURMADAN KÖR EDİYOR”

Lens kullanmayı düşünen kişiye, önce uzman bir doktor tarafından göz çapı ve gözyaşının uygun olup olmadığını belirleyen bazı testler yapılmasının zorunlu olduğunu anlatan Doç. Dr. Özkağnıcı, şunları söyledi: “Gözün fiziki özelliklerine uygun olmayan kontak lens kullanımı, kornea çevresi ya da göz yüzeyinde yaralanmalara neden olmaktadır. Hasara uğrayan bu bölgelerde, lensin takıp çıkarılması sırasında yeterli hijyenik şartlar sağlanmadığı durumlarda iltihap oluşmaktadır. Genellikle kişiye acı hissi vermeden oluşan ve kronik hale gelen yaralar, önce görme bozukluklarına, daha sonra da gözün tamamen görme işlevini kaybetmesine neden olabilmektedir. Sağlıksız kontak lens kullanımından kaynaklanan göz rahatsızlıklarının tam olarak tedavi edilebilme olasılığı ise son derece azdır. Ayrıca bu rahatsızlığın tedavisi, göz için oldukça riskli cerrahi operasyonlar gerektirmektedir.”

Kontak lens kullanımına bağlı oluşan göz şikayetlerinde, son yıllarda ciddi oranda artış gözlendiğini ifade eden Ahmet Özkağnıcı, ayrıca sağlıksız kontak lens kullanımının, göz alerjisi ve kornea ülseri denilen göz rahatsızlıklarına da yol açtığını kaydetti.

Doç. Dr. Özkağnıcı, kontak lenslerin, gözlüğe oranla yeni bir ürün olması nedeniyle, Türkiye’de henüz kontak lens kullanımıyla ilgili yasal bir düzenleme bulunmadığına dikkati çekerek, göz sağlığı için ciddi bir risk oluşturan reçetesiz kontak lens kullanımının yasaklanması gerektiğini vurguladı.