Genel SağlıkHABERLER

PSİKİYATRİDE TELE DÖNEM

Psikiyatri tedavisinde yeni dönem başladı. Terapistiyle gerek zaman gerek ise mesafeden dolayı bir araya gelemeyenlerin imdadına TelePsikiyatri yetişti. Uygulama Türkiye’de ilk. TelePsikiyatriyle kişi bulunduğu ortamdan hekim ya da psikoloğundan canlı olarak danışmanlık hizmeti alabiliyor. Mesafe kavramını ortandan kaldıran uygulama, sürdürülebilirlik ve ulaşılabilirliğin yanında birçok avantajı da sunuyor.

TelePsikiyatri, daha önce danışanı olduğunuz terapistinizden, gelemediğiniz zamanlarda online olarak, görsel ve yazılı şekilde terapi alınan bir uygulama. Uygulamayı hayata geçiren kurum ise Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi.

3 yıl süren ciddi bir alt yapı çalışmasının ardından özel bir yazılım ve etik kurallarının oluşturulmasıyla uygulamaya başlanan TelePsikiyatri, danışan ve terapistini aynı platformda bir araya getiriyor, canlı gibi görüşmesine olanak tanıyor.

Uygulamaya ilişkin bilgi veren Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan, uygulamayla kişinin uzaktan psikoterapi hizmeti yani e-terapi hizmeti alabildiğini söyledi. Uygulamanın ABD’de yaygın bir şekilde kullanıldığını ifade eden Tarhan, ABD’de hasta muayenesinin dahi telepsikiyatri hizmetiyle yapanların olduğunu kaydetti. Tarhan kendilerinin sadece psikiyatrik danışmanlık hizmetini sunduklarını ifade etti. Psikiyatrist Tarhan uygulamaya ilişkin şu bilgileri verdi.

Öncesinde kliniğe gelmek şart!

Danışan, öncesinde terapistiyle bir araya gelmeli. Tanı ve teşhis konduktan sonra telepsikiyatriyle takibi yapılabiliyor ancak. Kişi kliniğimize başvurduğunda farklı disiplinlerde multidisipliner anlayışla danışanın önce muayenesi yapılıyor, teşhis koyuluyor ve tedavi planı çıkarılıyor. Eğer psikoterapi, psikiyatrik görüşme söz konusu ise hekimi ya da psikoloğu danışan ile randevulaşarak sistemden görüşme yapabiliyor. Kişi isterse görüşmesi kayıt altına alınıyor istemezse alınmıyor.

Telepsikiyatri ulaşılabilirliği artırdı, tedaviyi kolaylaştırdı…

Artık bireyler için zaman çok kıymetli. Hız çağında yaşıyoruz. Bu uygulamayı kullanan yurtdışından çok danışanımız var. Randevu planlaması yapılıyor, kayıtlar açılıyor etik kurallar dahilinde terapi yapılıyor.

Bu uygulama birçok avantajı beraberinde getirdi. Kişi uzakta olduğu, gelemediği için tedavisini bırakıyordu. Dolayısıyla uzaktaki kişilerin ulaşılabilirliğini artırdı. Kişi başladığı terapiyi bu yöntemle bırakmıyor. Uygulamayla şehir dışında olan danışanların terapist değiştirmesinin de önüne geçildi. Mesafe, uzaklık ortadan kalktı. Canlı olarak yapıldığından zaman ve enerji kaybının da önüne geçildi. Etkin bir şekilde kullandığımız uygulama tedaviyi kolaylaştırdı. Sürdürülebilirliği artırdı.

Tarhan; “Etiği önemsiyoruz”.

Psikiyatrik hastalıkların tedavisinde ideal olan nörolojik muayene, sonrasında başlanılan psikiyatrik tedavi. Vücut sinir sistemi nasıl çalışıyor bunu görmek için bir check up dan geçiriliyor kişiler. Hastaya fiziki muayene yapılmalı. Tansiyon, kalp gibi sorun yoksa eğer telepsikiyatri danışmanlık hizmetinden faydalanabiliyor danışan. Psikoterapide fizik muayene gerekmiyor.

Bilginin mahremiyeti ve güvenliğini çok önemsiyoruz. Bilgi güvenliği standartları oluşturuldu. Başkasının eline bilgilerin geçmemesi için sistemde güvenliği üst seviyede tutuyoruz. Bankalardaki sistem gibi bir güvenlik şifresi oluşturuldu. Üniversite, hastane olarak geniş fiber optik bant üzerinde gerçekleştirildiği için canlı gibi oluyor görüşme.

Telepsikiyatri hangi hastalıklarda etkili?

Depresyon ve kaygı bozuklukları başta olmak üzere psikiyatrik birçok hastalığın tedavisinde faydalı oluyor. Herhangi bir hastalığa özel kısıtlama yok. Beyin kimyasındaki düzelme sağlandığında terapi çok işe yarıyor. Yapılandırılmış psikoterapiler yapılıyor. Bu anlamda onlarca çeşit var. Kişinin ihtiyacı hangi yöndeyse o tür bir tedavi terapi tekniği seçiliyor. Yapılandırılmış psikoterapi bu noktada çok önemli.

Psikoterapi dendiğinde konuşma tedavisi, sohbet anlaşılıyor ama bu artık eskidi şimdi yapılandırılmış psikoterapiler var. Yol haritası belli. Hedefler doğrultusunda danışan ve terapist ilişkisi sürdürülüyor.

Telepsikiyatride güvenli alan oluşturulmalı…

Sağlıklı bir danışmanlık hizmetinde 40-50 dakika yeterli olurken terapi için güvenli alanın oluşturulması çok önemli. Kişinin evinden uzmanla konuşuyor olması kişide güven oluşturuyor. Kişinin ikna olup benimsemesi de güveni artırıyor.

Telepsikiyatrinin, klasik psikoterapi hizmetiyle kıyaslandığında aralarında fark yok aynısı gibi. Duygusal paylaşım, jest, mimik, karşı tarafı algılayacak şekilde. Terapi dinamikleri açısında bir sakınca söz konusu değil.