Genel SağlıkHABERLER

PELVİK KAS DESTEĞİ PROBLEMLERİ İDRAR KAÇIRMANIZA NEDEN OLABİLİR!

Başta normal doğumlar olmak üzere obezite, menopoz, kronik kabızlık veya ağır fiziksel aktiviteler pelvik kas desteği problemleri ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Bunun sonucunda idrar kaçırma sorunu yaşıyor olabilirsiniz. ART Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Selda Yüzer Erkoç, pelvik kas desteği problemlerinde neden erken tedavi uygulanması gerektiğini ve lazer tedavisi sayesinde rahatsızlığın ameliyata gerek kalmadan nasıl tedavi edildiği konusunda en önemli soruları yanıtladı.

Pelvik kas destek problemleri nelerdir?

Kadında pelvik bölgede bulunan organlar vajina, rahim ağzı, rahim, idrar torbası, idrar kanalı, ince bağırsak ve rektumdur. Bu organların hepsi pelvis tabanında bulunan kasların ve bağ dokusu katmanlarının (fascia) desteği sayesinde yerlerinde dururlar. Bu destekleyici kaslar ve fascia adı verilen bağ dokusu çeşitli nedenlerle yırtılabilir, aşırı esneyebilir veya yaşa bağlı olarak zayıflayabilir. Pelvis tabanı desteğinin azalması sonucu pelvik bölgede bulunan organlar bu kaslar tarafından yerinde tutulamaz hale gelir ve bu organlarda sarkma ve düşüklük problemleri ortaya çıkar.

Pelvik kas desteği kaybı ve bağ dokusu katmanlarındaki yıpranmanın en sık görülen sonucu ise kadınlarda vajina kanalının genişlemesi (ve buna bağlı oluşan cinsel tatminsizlik) ve günlük yaşantıda büyük sıkıntılara ve özgüven kaybına yol açan idrar kaçırma sorunudur.

Pelvik organlarda sarkma ya da düşüklüğün belirtileri nelerdir?

– Pelvik bölgede ağırlık veya doluluk hissi

– Vajinada dışarı doğru çıkıntı oluşması

– Organların vajinadan dışarı sarkmaları

– Alt karın ya da pelvik bölgede çekme hissi, ağrı ya da baskı

– Sırt ve bel ağrıları

– İdrar kaçırma (inkontinans) veya bağırsak hareketlerinde problemler

– Vajina kanalının genişlemesi sonucu cinsel ilişki sırasında problemler ve tatmin olamama

– Tampon kullanırken sorunlar

– Pelvik bölgede ayakta kalma, ağırlık kaldırma, öksürme sonucu gün sonuna doğru artan baskı hissi

Pelvik kas destek zayıflıkları neden olur?

Kadınlarda pelvik kas desteğinin zayıflaması ve buna bağlı olarak pelvis bölgesindeki organlarda çeşitli sorunlar yaşanmasının en önemli sebebi yapılmış olan doğumlardır. Normal doğum yapmış olmak sezaryene göre pelvik kas desteği problemleri oluşma riskini biraz daha artırır. Pelvik bölgede kas desteğinin azalması sonucu bu bölgedeki organlarda yaşanan sarkma, genişleme ve düşüklük sorunlarının diğer nedenleri şunlardır:

– Pelvik bölgeden geçirilmiş ameliyatlar

– Menopoz

– Yaş

– Ağır fiziksel aktivite

– Fazla kilo ve obezite

– Kronik kabızlık ve sürekli ıkınma

– Kronik öksürük

– Genetik faktörler

Pelvik kas desteğinin kaybı sonucu bu bölgedeki organlarda ne gibi sorunlar yaşanır?

– Vajina kanalında genişleme

– Rahim sarkması: Rahim vajinaya doğru sarkar

– Vajinanın tepe noktasının düşüklüğü (özellikle histerektomi geçiren kadınlarda görülür)

– Sistosel: İdrar torbası vajinaya doğru sarkar

– Üretrosel: İdrar kanalı vajinaya doğru sarkar

– Enterosel: Küçük bağırsak vajina duvarına doğru sarkarak baskı yapar ve vajinada çıkıntı oluşur (genellikle vajina tepe noktasının düşüklüğü ile birlikte görülür)

– Rektosel: Rektum vajinanın içine srkar veye vajinadan dışarı doğru çıkar

Pelvik kas desteği problemleri nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz size vajinal ve rektal muayene yaparak durumunuzu inceler. Muayene sırasında ayakta durmanızı, öksürmenizi veya ıkınmanızı isteyebilir. İdrar torbanızı ne ölçüde boşaltabildiğinize de bakabilir.

Pelvik kas desteği problemlerine karşı siz neler yapabilirsiniz?

– Kabızlığa yol açan beslenme alışkanlıklarından vazgeçin, lifl gıda alımınızı artırın.

– İdrar kaçırıyorsanız sadece belli saatlerde idrara çıkarak kendinizi eğitmeye çalışın.

– Fazla kilolarınızdan kurtulun.

– Kegel egzersizleri yapın (idrarınızı tutmanıza yardım eden kaslarınızı sıkın, en az 10 saniye tutun ve bırakın. gün içinde en az 50 kez tekrarlayın)

Ameliyat tek çözüm müdür? Lazer Tedavisi pelvik kas desteği ve bağ dokusu problemlerine nasıl bir çözüm sunar?

Pelvik kas desteğine bağlı organ sarkmaları ve düşüklükleri genelde cerrahi yöntemlerle tedavi edilir ve her ameliyatta olduğu gibi bunlarda da komplikasyon olma riski vardır.

Son birkaç yıldır ise tıpta özellikle estetik alanında pek çok derde deva olan lazer teknolojisi, pelvik bölge problemlerinde de başarıyla kullanılmaya başlanmıştır. Lazer ışınları özellikle vajina daraltma ve idrar kaçırma tedavisinde kadınlara ameliyatsız, acısız, ve etkili bir çözüm sunmaktadır.

Lazer ile vajina daraltma tedavisi nasıl yapılır?

IntimaLase adı verilen yeni bir teknoloji sayesinde, lazer ışınlarının dokularda oluşturduğu foto-termal etki ile yeni kolajen üretimi tetikleniyor. Bu etki ile uygulama bölgesinde hem mevcut kolajen dokusu hızla yenileniyor hem yeni kolajen lifleri oluşuyor (collagen neogenesis and remodeling). Sonuçta vajinal kanalda daralma (ortalama % 17) ve yenilenme oluyor.

Lazer ile idrar kaçırma tedavisi nasıl yapılır?

Er:YAG lazer teknolojisi sayesinde üretral bölgede ve idrar kesesi ön duvarında fototermal gerilim ve sıkılaştırma sağlanır.

IncontiLase adı verilen tedavi, az-orta seviyede stres ve karışık tip idrar kaçırma için kullanılan, non-invasiv (dokuya hasar vermeyen) yeni bir lazer teknolojisidir. Bu teknoloji fototermal olarak dokuları uyarır ve hem yeni kollajen oluşumu hem de mevcut kollajen dokusunda yenilenme sağlar. Bu uyarı sayesinde idrar torbasına destek veren vajinal ve pelvik dokular sıkılaşır. Böylece kadının idrar fonksiyonları normale döner.