ÖZÜRLÜLERE UMUT KAYNAĞI OLDU

Dicle Üniversitesi bünyesinde kurulan ve Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan Ortez Protez Merkezi, yürüme engellilere umut kaynağı oldu.

Merkeze İstanbul ve Muğla’dan bile başvuranlar var

Merkezi ABD’de bulunan ‘Barış İçin Doktorlar Vakfı’nın ve Olağanüstü Hal Bölge Valiliği’nin desteğiyle Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde kurulan Ortez Protez Merkezi, yürüme özlemi çekenlerin umudu oldu. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında hizmete giren merkezde bugüne kadar toplam 74 kişiye protez takıldığı bildirildi. Protez takılanlardan 31’ini kadın ve çocuklar oluşturuyor. Merkezde, protez tasarımı ve üretimi bilgisayar destekli yapılıyor.

E-mailli sistem

Merkez sadece sosyal güvencesi olmayan kişilere hizmet veriyor. Merkezde protez tasarımı ve üretim sisteminin de kurulduğunu söyleyen D.Ü. Rektörü Prof. Dr. Fikri Canoruç, ‘Vakıf, merkezin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Vakıf tarafından Çukurova, Harran ve Yüzüncü Yıl üniversitelerinde de merkezimizle irtibat halinde olacak birimler kurulacak. Bu birimler protez takılması gereken hastalar için siparişlerini bizlere e-mail ile verebilecek’ diye konuştu.