Genel SağlıkHABERLER

KUDUZ RİSKİ OLAN HAYVAN ISIRIKLARI VE YARALANMALARI

Kuduz, virüs içeren tükürüğün, bütünlüğü bozulmuş deri ya da mukozalara teması ile bulaşmaktadır. Kuduz bulaşması için en büyük risk hayvan ısırıklarıdır. Kuduz hayvan saldırgan ve dengesizdir, hareket eden herşeye saldırabilir. Köpekler, kediler, inekler, atlar, kokarcalar, yarasalar, rakunlar ve tilkilerden kuduz bulaşabilir. Fare, sincap gibi küçük kemiricilerle, kuşlar ve sürüngenlerin insana kuduz bulaştırabilme olasılığı çok düşüktür.

Hayvan ısırıklarında yapılması gerekenler:

Isırılan yer (veya tırmalama) bol sabun ve su ile yıkanmalıdır.

Canlı olmayan dokular temizlenmelidir. Çok büyük ve kanamalı bir yara yoksa hayvan ısırıkları dikilmemeli, ikincil iyileşmeye bırakılmalıdır veya çok derin yaralarda 1 – 2 tane yaklaştırma dikişi konulabilir.

Koruyucu antibiyotik ikincil olarak gelişecek enfeksiyona karşı etkilidir. Kuduz virüsü üzerine etkisi yoktur.

Tetanoz aşısı ve/veya serumu mutlaka yapılmalıdır.

Kuduz aşısına başlamak gerekir. 0 – 3 – 7 – 14 – 28. günlerde olmak üzere toplam 5 doz aşı yapılır. Devlet hastaneleri, Enfeksiyon Hastalıkları Poliklinikleri’nde yapılmaktadır.

Yaralanmaya neden olan hayvan karantinaya alınmalıdır. 10 gün içinde hayvan ölmezse, kuduz olmadığı düşünülür. Bu durumda son 2 doz aşı yapılmayabilir.

Kuduz olgularının ve hayvan ısırıklarının İl Sağlık Müdürlükleri’ne bildirimi zorunludur. Mutlaka Şişli Etfal Hastanesi, Haydarpaşa Numune Hastanesi, Haseki Hastanesi gibi devlet hastanelerinde bulunan kuduz istasyonlarından birine başvurmalısınız. Düzenli pansumanlar, yara yerinde gelişecek ikincil enfeksiyonlardan korunmak için çok önemlidir.

Uzman Dr. Rahşan Bayar
VKV Amerikan Hastanesi
Acil Servis