Genel SağlıkHABERLER

OBEZ HASTALIĞI ÖLÜM RİSKİNİN ARTIRIYOR

Çukurova Üniversitesi’nden öğretim üyesi Prof. Dr. Saime Paydaş, Türkiye’de kadınların yüzde 29.9’unun erkeklerin yüzde 12.2’sinin obez olduğunu belirtti.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü.) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Saime Paydaş, Türkiye’de yetişkin nüfus üzerinde yapılan bir araştırmaya göre kadınların 29,9’unun, erkeklerin ise yüzde 12,9’unun, beden kitle indeksinin 30’un üzerinde olduğunu söyledi.

“6. Ulusal Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Kongresi”ne katılan Prof. Dr. Paydaş, obezitenin tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu söyledi.

Obezitenin erken ölüme neden olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Paydaş, “İnsan ne kadar kiloluysa ölme riski o kadar artıyor” dedi.

Paydaş, obezitenin beden kitle indeksi ile anlaşılabildiğini ifade ederek, “Beden kitle indeksi, ağırlığın, boyun karesine bölünmesiyle ortaya çıkan bir oran. Sağlıklı kişilerde beden kitle indeksi 18 ile 25 arasındadır. Bu oran 25’in üzerine çıkıyorsa, bu, kişinin kilo fazlalığının olduğu anlamına gelir. Eğer beden kitle indeksi 30’un üzerindeyse o kişi obezdir. 40’ın üzerindeki oran ise ölümcül şişmanlıktır” diye konuştu.

Prof. Dr. Saime Paydaş, obezitenin beraberinde hipertansiyon riskini getirdiğine dikkat çekerek, “Yeni tanı konulmuş hipertansiflerin yüzde 55’inde obezite olduğu görülmüştür. Yani şişman bir kişinin ileride hipertansif veya diyabetik olacağı konusunda yorum yapmak falcılık olmaz” diye konuştu.

Obezitenin artık çocukluk çağında başladığını belirten Prof. Dr. Paydaş, “Bu konuda en büyük kusur anneler ve babalarda. Anne ve babalar, çocuklarını hazır gıda yerine sebze ve meyveye alıştırabilirler” dedi.